Archiwum Polityki

Matury: rekrutacja

Prawie 90 proc. ankietowanych przez nas najlepszych uczelni publicznych zamierza w tym roku dokonać naboru kandydatów wyłącznie na podstawie konkursu matur.

Nowe Prawo o szkolnictwie wyższym, które weszło w życie od roku akademickiego 2005/06, zobowiązuje uczelnie do rekrutowania kandydatów na podstawie wyników nowej matury. Wiele szkół już rok wcześniej uwzględniało nową maturę, podczas gdy w niektórych odbył się tradycyjny egzamin wstępny. Inne – te najbardziej oblegane – wprowadziły poza konkursem świadectw maturalnych własne sprawdziany predyspozycji i testy sprawności intelektualnej. Miały do tego prawo, a dodatkowo podpierały się argumentem nie do odrzucenia: jak uczciwie wybrać jednego spośród x (np. kilkunastu) kandydatów, legitymujących się takim samym wynikiem maturalnym, bez zastosowania dodatkowych kryteriów selekcji?

Zwróciliśmy się do uczestników rankingu szkół publicznych (30 najlepszych uczelni prowadzących studia na kierunkach od 2000 r. przez nas analizowanych) z ankietą dotyczącą kryteriów przyjęć kandydatów przed rokiem oraz w nadchodzącej rekrutacji 2006/07. Pytania dotyczyły studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Odpowiedziało 29 szkół. Przed rokiem trzy uczelnie przeprowadziły tradycyjny egzamin wstępny na pedagogikę, dwie na psychologię i socjologię, a jedna na prawo (studia stacjonarne). Znacznie więcej (od 4 do 8 zależnie od kierunku) oprócz konkursu świadectw przeprowadziło dodatkowe sprawdziany. Najliczniejsza jednak była grupa szkół, które zaufały wyłącznie wynikom konkursu świadectw maturalnych (od 4 do 16 zależnie od kierunku).

Podczas tegorocznej rekrutacji sytuacja zmieni się radykalnie na korzyść konkursu matur.

Tylko on będzie obowiązywał podczas naboru na psychologię i politologię. Zaledwie po kilka szkół planuje dodatkowe sprawdziany dla kandydatów na socjologię, informatykę i nauki ekonomiczne.

Polityka 22.2006 (2556) z dnia 03.06.2006; s. 71
Reklama