Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Decyzją rządu Serbii były prezydent Slobodan Miloszević został przekazany do Hagi międzynarodowemu trybunałowi ONZ do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Ciąży na nim oskarżenie o współudział w ludobójstwie. Wydania Miloszevicia od kilku miesięcy domagały się od nowych władz Jugosławii Unia Europejska i USA, uzależniając od tego przyznanie 1,3 mld dolarów pomocy. „Macie nie tego co trzeba, zbrodniom w Jugosławii winne jest NATO” – tłumaczył Miloszević po odczytaniu mu w areszcie w Hadze uzasadnienia aresztowania. Na znak protestu przeciwko wydaniu Miloszevicia premier rządu federacji jugosłowiańskiej Zoran Żiżić (z Czarnogórskiej Partii Ludowej) podał się do dymisji, decyzję o ekstradycji potępił także prezydent federacji Vojislav Kosztunica, uznając, że była ona sprzeczna z konstytucją. Wiec poparcia dla byłego prezydenta urządzili mieszkańcy Belgradu. Powoli jednak sytuacja wraca do normy. Komentarz – s. 13.

Kuba.

75-letni Fidel Castro, który niedawno zemdlał podczas wygłaszania przemówienia, desygnował na swojego ewentualnego następcę 70-letniego brata Raula. Według słów przywódcy Raul ma „największy po mnie autorytet i kwitnące zdrowie”. Gen. Raul Castro jest II sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby, wiceprzewodniczącym Rady Państwa, pierwszym wicepremierem i ministrem obrony.

Macedonia.

Władze wprowadziły specjalny jednoprocentowy podatek wojenny od wszystkich operacji gotówkowych i bezgotówkowych. Po krótkim zawieszeniu broni znów wybuchły walki z rebeliantami albańskimi. Przejęli oni kontrolę nad kilkoma wioskami w okolicy Tetova. Art. s. 38.

Hiszpania.

Strajk kierowców autobusów na Majorce i innych wyspach Balearów sparaliżował ruch turystyczny.

Polityka 27.2001 (2305) z dnia 07.07.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama