Archiwum Polityki

O Nowej to Hucie opera

Pięćdziesiąt lat temu Adam Ważyk, poeta popierający wcześniej komunistyczną władzę, opublikował „Poemat dla dorosłych”, gorzką opowieść o Nowej Hucie. Dziś nowohucki teatr uznał, że to opowieść bardzo współczesna.

Od „Poematu dla dorosłych”, w którym poeta opisuje, jak wygląda prawdziwe życie w socjalistycznej krainie szczęśliwości, a także daje wyraz swojemu rozczarowaniu ideologią, zaczyna się w Polsce czas odwilży. Czy warto utwór czytać dzisiaj?

W poemacie Ważyka odbija się współczesność Nowej Huty, która jest dziś metaforą całej Polski – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa, działającego od półtora roku na jednym z nowohuckich osiedli. – Dlatego z tekstu Ważyka zrobię operę. Będzie ostro, wyśpiewamy politykom, co o nich myślimy.

Teatr Łaźnia, ulokowany na osiedlu Szkolnym w centrum Nowej Huty, to teraz plac budowy. Szydłowski chce przerobić dawne szkolne warsztaty na warsztaty wyobraźni, a to wymaga pracy i rozmachu. Spacer po budynku liczącym 4,5 tys. m kw. zajmuje ponad pół godziny. – Remont trwa w części przeznaczonej dla widzów. Tu będzie kawiarnia z najlepszą kawą w mieście, szatnia, toalety – oprowadza Bartosz Szydłowski, który kilka lat temu na Kazimierzu, w pomieszczeniach dawnej żydowskiej mykwy, stworzył offowy teatr. Kiedy dwa lata temu zapowiadał, że przenosi teatr do Nowej Huty, nikt nie wierzył, że mu się uda.

W sali, w której odbyło się już kilka premier teatralnych (m.in. „Cukier w normie” wg Shutego, „From Poland with Love” Pawła Demirskiego, „Edyp” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, spektakle festiwalu Beckettowskiego), widać na podłodze jaśniejsze ślady po miejscach, gdzie stały maszyny. W piwnicach wrażenie robi ogromne pomieszczenie poszatkowane betonowymi filarami, które tworzą naturalną scenografię. Odbywały się tu wystawy i spektakle.

Przy teatrze ma powstać ogród, w którym będą mogli odpoczywać mieszkańcy Nowej Huty, i jednocześnie miejsce dla letniego teatru i kina.

Polityka 31.2006 (2565) z dnia 05.08.2006; Kultura; s. 64
Reklama