Archiwum Polityki

Rzepa po nowemu

Z funkcji redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i prezesa spółki wydającej gazetę odszedł Grzegorz Gauden. Kierować tytułem zaczął Paweł Lisicki – dziennikarz i pisarz związany z „Rz” od 1993 r. Po zwolnieniu Bronisława Wildsteina odszedł z gazety z grupą dziennikarzy i tworzył projekt nowego dziennika Michała Sołowowa. Prezesem Presspubliki został Truls Velgaard, menedżer związany z Orkla Media, dotychczasowym norweskim właścicielem 51 proc. udziałów w spółce (obecnie Orkla Media jest przejmowana przez brytyjski fundusz Mecom).

Nowy naczelny podziękował za pracę zastępcom: Jackowi Rakowieckiemu i Ewie Kluczkowskiej. W sprawie dwóch następnych – Pawła Jabłońskiego i Pawła Moskalewicza – miał zapowiedzieć, że przez dwa tygodnie będzie obserwował ich pracę, a potem podejmie decyzje. Na wicenaczelnych awansowali Marek Magierowski i Tomasz Sobiecki. Wspólnicy przeprowadzili też zmiany w zarządzie – odeszli Elżbieta Ponikło i Piotr Płuciennik, a ich miejsce zajęli Tomasz Jakubiak i Andrzej Filipowicz, dotychczas związani z Przedsiębiorstwem Wydawniczym Rzeczpospolita, poprzez które Skarb Państwa kontroluje 49 proc. udziałów w spółce.

Wśród hipotez tłumaczących przyspieszenie zmian w „Rzepie” powracają dwie. Orkla Media jest dla Mecomu trudnym do udźwignięcia wydatkiem, dlatego fundusz musi sprzedać część tytułów. Do sprzedaży udziałów Mecomu w Presspublice konieczna byłaby jednak zgoda drugiego wspólnika – Skarbu Państwa. Mecom miałby więc pójść władzom na rękę oddając na newralgiczny czas wyborów stanowisko szefa redakcji godnemu zaufania człowiekowi – ostatnie publikacje Pawła Lisickiego są bardzo przychylne PiS. W zamian Skarb Państwa oddałby Mecomowi swobodę decyzji biznesowych.

Polityka 38.2006 (2572) z dnia 23.09.2006; Ludzie i wydarzenia; s. 17
Reklama