Archiwum Polityki

Info-kiosk

• W ub. roku sprzedano na świecie blisko 413 mln telefonów komórkowych. Fiński koncern Nokia opanował jedną trzecią rynku komórek. Spadają na nim udziały Motoroli i Ericssona.

• Znawcy twierdzą, że właściwie dobrane perfumy są dla kobiety równie ważne co jej ubiór. Ale jak dobrać właściwy zapach, skoro w sklepach istnieje ponad 400 rodzajów perfum? Ich mnogość bierze się stąd, że cykl życia nowej marki trwa na rynku ok. trzech lat. Jeśli się w tym czasie nie przyjmie, musi ustąpić miejsca nowej. 90 proc. nowości pada.

• W końcu stycznia 2001 r. Polacy mieli na indywidualnych kontach walutowych ok. 8,1 mld dol. i blisko 159 mld zł. Oznacza to, że suma oszczędności przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi ok. 4 tys. zł i 210 dol.

• Według raportu firmy doradczej A.P. Kearney Polska znajduje się na 11 pozycji wśród najbardziej atrakcyjnych do inwestowania krajów. Na pierwszej pozycji są USA, a dalej – Chiny, Brazylia, Wlk. Brytania i Meksyk. Ranking zbudowano na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród tysiąca prezesów największych firm światowych.

• Coraz mniej jest zwolenników reprywatyzacji. „Należałoby ją przeprowadzić, ale nas na to nie stać” – to najczęściej notowane opinie.

• Chociaż tunel pod kanałem La Manche obsługuje już ponad połowę ruchu kołowego przez kanał, to wciąż nie może osiągnąć zysku. Strata za ubiegły rok: 172 mln euro. Operator tunelu zapowiada podwyżkę opłat za przewóz aut i ciężarówek. Tunel stał się też rajem dla nielegalnych imigrantów, którzy z kontynentu tą drogą przedostają się do Wielkiej Brytanii.

• 600 mln euro rocznie wynoszą straty poniesione przez obywateli Unii Europejskiej na skutek oszustw dokonywanych za pośrednictwem kart kredytowych i płatniczych.

Polityka 9.2001 (2287) z dnia 03.03.2001; Gospodarka; s. 60
Reklama