Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Koło Frejus u francuskich wybrzeży Morza Śródziemnego osiadł na mieliznie statek „East Sea” pływający pod banderą Kambodży. Przewoził on 908 Kurdów z Iraku, którzy przeszmuglowani zostali do Turcji. Kapitan i załoga statku zbiegli.

Jugosławia.

Zaostrza się sytuacja w Kosowie. 7 Serbów zginęło, a 49 zostało rannych w zamachu bombowym na konwój autobusów eskortowany przez siły pokojowe KFOR. Wcześniej inny konwój został zaatakowany przez bojówki albańskie, które zastrzeliły kierowcę i raniły kilkunastu podróżnych. Zdaniem prezydenta Vojislava Kosztunicy ekstremiści albańscy chcą storpedować ogłoszony właśnie w Belgradzie plan pokojowy przewidujący nawiązanie rozmów z Albańczykami z Kosowa.

Algieria.

20 osób zginęło podczas potyczki w pobliżu Sidi Bel Abas, gdzie siły rządowe natrafiły na oddział bojowników islamskich. W tym roku w starciach i akcjach odwetowych zginęło już ponad 300 osób, a trwająca od 1992 r. wojna domowa między fundamentalistami a siłami państwowymi pociągnęła już za sobą w sumie ponad 100 tys. ofiar.

Uzbekistan.

Zamaskowani napastnicy obrabowali ambasadę Rumunii w Taszkiencie. Sterroryzowawszy dyplomatów ukradli kilka tysięcy dolarów, biżuterię, odtwarzacze płyt kompaktowych, zegarki i papierosy.

Filipiny.

Usunięty z urzędu prezydent Joseph Estrada zaskarżył decyzję Sądu Najwyższego, który pozbawił go urzędu. Zwolennicy Estrady usiłowali wedrzeć się do sądu, aby wymóc pozytyw-ną decyzję. Estrada podważa legalność władzy Glorii Macapagal-Arroyo, która objęła po nim urząd.

Irak.

Amerykańskie i brytyj-skie samoloty zbombardowały irackie cele wojskowe. Według Pentagonu chodziło o nowe obiekty obrony przeciwlotniczej, które zagrażały bezpieczeństwu sojuszniczych samolotów patrolujących obszar powietrzny Iraku od wojny nad Zatoką Perską w 1991 r.

Polityka 8.2001 (2286) z dnia 24.02.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama