Miłość Polaków do funduszy inwestycyjnych, choć w ostatnich latach duża, nie jest na szczęście bezkrytyczna. Zależy od kondycji gospodarki: sytuacji na giełdzie, rynku walut i obligacji. Bo chętnie wpłacamy pieniądze do TFI, ale jednocześnie cały czas skrupulatnie sprawdzamy, ile fundusze dla nas zarabiają. W kwietniu br., kiedy to indeksy na warszawskiej giełdzie zdobywały kolejne szczyty, wpłaciliśmy do funduszy akcji rekordową sumę 1,3 mld zł. Gdy w maju i czerwcu zaczęła się korekta i ceny akcji zaczęły spadać, natychmiast zakręciliśmy kurek z nowymi ryzykownymi inwestycjami. Teraz, gdy giełda powoli się ożywia, Polacy ostrożnie wracają z pieniędzmi. Według szacunków Analiz Online aż 1/3 pieniędzy zaoszczędzonych przez nas w TFI jest płynna i bezpośrednio powiązana z koniunkturą na rynku akcji. – Polacy cały czas śledzą wydarzenia na rynku i sprawnie na nie reagują – chwali postępowanie klientów Maciej Kossowski z Expandera.
Co przyniesie najbliższa przyszłość? Zapytaliśmy piętnastu ekonomistów, analityków i znawców rynku o ich prognozy dotyczące najbliższego półrocza, a potem wyciągnęliśmy z nich średnią. W naszej ankiecie nie mogli się migać od odpowiedzi – do wyboru mieli tylko „tak” lub „nie”.
Obok publikujemy wyniki. To oczywiście tylko zabawa, choć pouczająca. Konsekwencje finansowe ewentualnych inwestycji zgodnych ze zbiorową mądrością ekspertów każdy poniesie już sam.
Czy inflacja w Polsce będzie rosła?
TAK – NIE (15 – 0)
Prognoza wartości inflacji pod koniec roku (CPI* wartość średnioroczna): 1,13 proc.
*CPI – Consumer Price Index – indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.