Archiwum Polityki

Widok z parteru

Rosyjski minister spraw zagranicznych złożył pierwszą po latach wizytę w Polsce. Stosunki z Rosją były złe, nagromadziło się wiele trudnych tematów. Minister Igor Iwanow od razu po przyjeździe do Warszawy zaznaczył, że to wizyta polityczna, a więc z góry określił jej pole: o konkretach – o odszkodowaniach, o Cieśninie Pilawskiej, o światłowodach czy nieruchomościach rosyjskich w Warszawie – nie będzie rozmawiać. Natomiast nakreślił rzeczywiście dobre ramy polityczne dla niezałatwionych konkretnych kwestii w stosunkach Warszawa–Moskwa.

Minister Iwanow zapewnił, że w Rosji nie ma antypolskich nastrojów i być ich nie może, wszystkie poważne siły i kręgi polityczne w Rosji szczerze pragną ocieplenia.

„Iwanow był doskonale przygotowany do wizyty w Polsce, to człowiek bardzo inteligentny, grał na takich strunach, na które strona polska jest szczególnie wyczulona. Rozbrajał ewentualne miny, mówił to, co chcieliśmy usłyszeć” – oceniły miarodajne koła dyplomatyczne w Warszawie. Na samym wstępie publicznie odciął się od naszych podejrzeń, iż Moskwa w głębi duszy uważa, że ma jakieś specjalne prawa wobec swoich dawnych satelitów.

Polityka 49.2000 (2274) z dnia 02.12.2000; Wydarzenia; s. 19
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >