Archiwum Polityki

Info-kiosk

• Bruksela przestrzega, że największe oszustwa finansowe polegają na uchylaniu się od płacenia podatku VAT lub wyłudzaniu jego zwrotu od władz fiskalnych. Czyli dokładnie tak samo jak u nas. Znaczy dojrzeliśmy do Unii Europejskiej. Oszustwa podatkowe i narkotyki to najbardziej dochodowy interes w branży przestępczej.

• Od 22 maja do 9 czerwca 2001 r. planowany jest w Polsce spis powszechny. Poprzednie spisy odbyły się w latach: 1946, 1950, 1960, 1970, 1978, 1988, 1995. Ten ostatni nie miał jednak charakteru powszechnego, lecz reprezentacyjny. W ciągu ostatniego półwiecza ludność Polski – jak wynika ze spisów – wzrosła o 14,7 mln osób.

• W ubiegłym roku sprzedano na świecie blisko 300 mln nowych telefonów komórkowych. Co czwarta komórka pochodziła z fińskiego koncernu Nokia. W następnej kolejności chętnie kupowano komórki Motoroli, Ericssona i Samsunga.

• Zdaniem ekspertów Komitetu Rady Europy Polska wciąż nie jest należycie przygotowana do zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy, czyli legalizowania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. W ciągu 5 lat na 75 wszczętych przez prokuratorów spraw kilkanaście trafiło do sądów, ale żadna nie zakończyła się wyrokiem. W Sejmie znajduje się projekt ustawy o zwalczaniu prania brudnych pieniędzy, ale prace nad tym projektem posuwają się nadzwyczaj powoli.

• Ze względów podatkowych polskie statki pływają pod banderami następujących krajów: Cypru, Liberii, Malty, Panamy, St. Vincent, Wysp Bahama, Wysp Marshalla, Vanuatu.

• Polska rozpoczęła rozmowy z Danią w sprawie budowy przez Bałtyk gazociągu do naszego wybrzeża; byłby on częścią wielkiego gazociągu dostarczającego gaz do Europy Zachodniej z Norwegii.

Polityka 9.2000 (2234) z dnia 26.02.2000; Gospodarka; s. 68
Reklama