Archiwum Polityki

Kto tu rządzi?

Po szczęśliwym ocaleniu ministra skarbu Marian Krzaklewski ustalił harmonogram porządkowania spraw w AWS. Pierwszym punktem jest reforma Klubu Parlamentarnego Akcji, o którą znaczna część posłów dopomina się od wielu miesięcy. Wedle optymistycznych zapowiedzi przewodniczącego może ona spowodować wzrost notowań AWS nawet o 10 proc. Co właściwie ma być reformowane i zmieniane? jaki jest dziś organizacyjny i polityczny pejzaż największego klubu parlamentarnego, decydującego o tym, czy rząd ma większość, czy jej nie ma?

Opisanie struktury klubu AWS jest stosunkowo proste tylko na najbardziej ogólnym poziomie. Wiadomo, że liczy on obecnie 187 posłów i 51 senatorów (patrz ramka). Pracami całego klubu kieruje formalnie prezydium (19 posłów i senatorów), na którego czele stoi Marian Krzaklewski.

Na tym kończy się jednak opis prosty. Dalej zaczyna się dość kręta droga, wiodąca przez różne pokoje i pokoiki w gmachu Sejmu, gdzie przypisani są poszczególni posłowie. Np. Gabriel Janowski wstąpił i nie wstąpił do Ruchu Społecznego AWS.

Polityka 8.2000 (2233) z dnia 19.02.2000; Kraj; s. 24
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >