Georges Charpak, Richard L. Garwin: Błędne ogniki i grzyby atomowe. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne. Warszawa 1999, s. 349
Wydaje się, że energetyka jądrowa jest z polskiej perspektywy tematem zupełnie nieaktualnym – wraz z fiaskiem budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu skończyły się sny o nuklearnej potędze. Zupełnie inaczej musi ten temat wyglądać we Francji, gdzie 80 proc. elektryczności pochodzi z elektrowni atomowych, a kraj ten również rozwija własny program zbrojeń jądrowych. O tym tle warto pamiętać, gdy sięga się po książkę Charpaka (fizyka-noblisty z Francji) i Garwina (fizyka amerykańskiego).
To jednak, że pozbawieni jesteśmy własnego potencjału jądrowego, nie oznacza, że „Błędne ogniki” są bezużyteczną lekturą w Polsce. Awaria w Czarnobylu dokładnie analizowana przez autorów udowodniła, że atomistyka ma wymiar globalny. Dlatego warto jak najwięcej o niej wiedzieć. W tym przypadku czytelnik może skorzystać z wiedzy najlepszych nauczycieli, którzy problemy fizyki jądrowej i jej wykorzystania zarówno przemysłowego, jak i militarnego znają doskonale. Rzeczywiście ich wykład jest pasjonujący i można odnaleźć w nim kilka warstw. Pierwsza, to niejako podręcznikowe wprowadzenie do zagadnień – przystępny kurs fizyki atomu ułatwiający zrozumienie zjawisk zachodzących w reaktorze. Warstwa druga, to rozbijanie stereotypów wynikających z przesądów i braku elementarnej wiedzy statystycznej. Autorzy pokazują, jak wiele otaczających nas na co dzień zjawisk i zachowań stwarza znacznie większe zagrożenie niż promieniowanie jonizujące. Najsłabsza jest trzecia warstwa – polityczna, ujawniająca pewną naiwność piszących.
[warto mieć w biblioteczce]
[nie zaszkodzi przeczytać]
[tylko dla znawców]
[złamane pióro]