Oto 10 mądrych lektur z ostatniego sezonu, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesny świat.
27 listopada w wieku 66 lat zmarł pisarz Paweł Huelle: gdańszczanin, laureat Paszportu POLITYKI, autor m.in. „Weisera Dawidka”, jednej z najważniejszych powieści XX w., która rozpoczęła nową epokę.
Sztuczna inteligencja najbardziej, jak się okazuje, potrzebuje poetów. A przewidział to już Stanisław Lem. Jak rysuje się przyszłość literatury w dobie AI?
Spróbujmy ludziom zaproponować coś więcej niż powierzchowną informację czy plotkę, a później mówmy, co ich interesuje, a co nie – mówi dziennikarz i pisarz Wojciech Jagielski, autor zbioru „Wojna. Antologia reportażu wojennego”.
W cyklu „Jedna książka” tym razem rozmawiamy o opowiadaniach Grzegorza Bogdała „Idzie tu wielki chłopak” (wyd. Czarne). Gośćmi Justyny Sobolewskiej są Zofia Król i Piotr Kofta.
Szekspir oraz życie przestrzegają, żeby nie ufać w naturalną mądrość późnego wieku.
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury – tym razem zgodnie z oczekiwaniami – otrzymał norweski pisarz i autor dramatów Jon Fosse.
120. laureatem literackiej Nagrody Nobla został Jon Fosse, norweski pisarz, dramaturg, postmodernista, wyróżniony „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.
Nadal zdarza nam się oceniać książki po okładkach, a filmy po zwiastunach. Przypadek ostatniego filmu Agnieszki Holland przypomina, że gwiazdki przyznawane w sieci często więcej mówią o odbiorcach niż o samych dziełach.
W kolejnym odcinku naszego cyklu „Jedna książka” rozmawiamy o powieści „Łakome”, w której życie jest śmiercią, a śmierć jest życiem.