Jakich atrakcji można się spodziewać przy okazji Roku Lema? Będą stare i nowe książki, kolejne decyzje o budowie gigantycznego centrum, a wreszcie urodziny i specjalny Kongres Futurologiczny w Krakowie – i wiele więcej.
Pandemia uderzyła w rynek książki, wywracając do góry nogami wydawnicze plany. Ale biorąc pod uwagę jakość i różnorodność tytułów, fantastyka ma bardzo dobry czas.
Nowa książka poświęcona noblistce nosi podtytuł „biografia wewnętrzna”, który sygnalizuje, że to wyprawa w poszukiwaniu psychogramu Wisławy Szymborskiej.
Z okładki „najbardziej opiniotwórczego tygodnika w Polsce w 2020 roku” żółci się tytuł „Zemsta na Polsce”. Kto się mści? Literaci.
Podsumowujemy Paszporty POLITYKI 2020, rozmawiamy o walce realu z online′em w kulturze. W 50. wydaniu naszego podkastu zastanawiamy się też, czego nagrodom kulturalnym brakuje.
Jakie książki warto podarować bliskim na święta? Podsuwamy kilka propozycji. Ciąg dalszy nastąpi!
Kto zdobył nominacje do Paszportów POLITYKI? Komu udało się w wyjątkowym dla całej kultury roku 2020 podtrzymać kontakt z publicznością?
Spot Instytutu Książki robi wrażenie autoparodii ujętej w konwencji hollywoodzkiego kina – z ponurym angielskim lektorem w tle. Ale to nie parodia. To się dzieje na serio.
Poza Polską Andrzej Sapkowski znany jest przede wszystkim jako twórca postaci Geralta z Rivii i książek z serii „Wiedźmin”. To się wkrótce zmieni, bo w Stanach właśnie ukazuje się przekład „Narrenturm”. I już zbiera świetne recenzje.
Powieść Raka pokazuje, jak można ciekawie (też od strony języka) stworzyć baśniowo-mityczną opowieść na materiale historycznym i wokół takiej postaci jak Jakub Szela.