Archiwum Polityki

Świński przerób

Solidarność ’80 w zakładach utylizacyjnych Saria w podkrakowskiej Wielkanocy oddałaby głowę za niemieckiego inwestora, bo ludzki z niego człowiek i troszczy się o załogę. Porządkowy Zygmunt Cal, zwany Majorem, krąży w tej sprawie po zakładzie, tropi i wyplenia wszelkie ślady buntu i sabotażu. Niemiec jest w kropce: chociaż kupił zakład od syndyka, sąd każe mu nabytek zwrócić.

Podmiotem lirycznym tej historii jest niezwykle użyteczny zakład pracy, który z kości, łbów, flaków, kopyt i ogonów zwierzęcych uzyskuje tłuszcz i mączkę. Zakład zbudowano dawno temu w Wielkanocy, na głębokim uboczu, bo wokoło takiego zakładu strasznie śmierdzi. W dawnym systemie należał on do państwowej sieci Bacutil, dziś po zmianach ustrojowych krakowski Sąd Rejonowy ma intelektualny problem z ustaleniem jego właściciela i użytkownika.

Osoby dramatu to obecni i dawni użytkownicy zakładu, jeden działacz związkowy i energiczny, acz kontrowersyjny, syndyk masy upadłościowej z Krakowa. Czyli:

Spółka Utyrol.

Powstała, gdy dwa lata po upadku PRL dyrektor wielkanocnego Bacutilu Edward Galiński wraz z kierownikami, sekretarkami i księgową postanowili w ramach prywatyzacji przejąć zakład w swoje ręce. Nieprzychylni Utyrolowi obserwatorzy dramatu nazywają ją spółką nomenklaturową. Po dwóch latach syndyk masy upadłościowej pozostałych zakładów Bacutil udowodnił, że prywatyzacja została przeprowadzona nieprawnie. Postawił wielkanocny zakład w stan upadłości i ogłosił przetarg. Utyrol przepadł w przetargu. Edward Galiński uważa, że przetarg był ustawiony, syndyk przekupiony, sam na oczy nie zobaczył polecenia, że ma się z zakładu wynieść. Więc w zakładzie trwał, póki mógł. Pisał do sądu odwołania. Czekał na komornika.

ABC Investment.

Kanadyjsko-polska spółka, która zainteresowała się dawnym Bacutilem i w przetargu złożyła korzystniejszą ofertę. 22 grudnia 1997 r. na mocy aktu notarialnego ABC Investment weszło w posiadanie zakładu za prawie milion dolarów. Potem następuje pewna trudność: inwestor z Kanady wycofuje się. Na jego miejsce wchodzi niemiecka rodzina Rethman, której prokurentem jest Jerzy Byczyński. ABC Investment przeobraża się w spółkę Saria Małopolska.

Polityka 3.2000 (2228) z dnia 15.01.2000; Kraj; s. 27
Reklama