Corocznemu Światowemu Forum Gospodarczemu w szwajcarskim Davos towarzyszyły gwałtowne protesty przeciwników globalizacji oraz dominacji Ameryki i jej stylu życia. Demonstranci zniszczyli restaurację McDonald’s. Prezydent USA Bill Clinton przekonywał podczas obrad, że globalizacja to „najlepszy motor do podwyższenia poziomu życia i budowy wspólnego dobrobytu”. Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair namawiał, aby jeszcze w tym roku podjąć rozmowy o liberalizacji handlu, zerwane w ub.r. w Seattle.
Kuba.
Babcie sześcioletniego Eliana Gonzaleza wróciły z USA, gdzie bezskutecznie starały się o powrót wnuka na Kubę. W Hawanie powitano je jak bohaterki narodowe. Eliana w listopadzie ub.r. wyłowiła amerykańska straż graniczna; jego matka zginęła podczas próby ucieczki do USA. Amerykański Urząd Imigracyjny nakazał, aby chłopiec wrócił na Kubę, gdzie mieszka jego ojciec, ale kilku republikańskich senatorów podjęło próbę zatrzymania chłopca w Ameryce. Artykuł s. 32.
Wybrzeże Kości Słoniowej.
Samolot Airbus A310 kenijskich linii lotniczych Air Kenya wkrótce po starcie z lotniska w stolicy, Abidżanie, runął do Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie było 190 osób, 9 zdołało się uratować. Samolot leciał do Lagos w Nigerii, a następnie do stolicy Kenii, Nairobi.
Indonezja.
Armia indonezyjska brała bezpośredni udział w masakrach separatystów w Timorze Wschodnim – głosi raport specjalnej komisji ONZ. Tysiące mieszkańców Jawy protestowało przeciwko starciom między muzułmanami a chrześcijanami w prowincji Aceh i na Molukach. Wezwali oni władze, aby rozpoczęły rozmowy pokojowe. Muzułmanie stanowią 90 proc. ludności Indonezji, pozostali to głównie chrześcijanie.