Archiwum Polityki

Pani ludu

Historia „Trybuny” oraz wydającej ją spółki Ad Novum przypomina brazylijski serial, w którym zwroty akcji bywają częste i gwałtowne, ale nie dla wszystkich zrozumiałe. Chociaż co jakiś czas gruntownie zmienia się obsada, to od pięciu lat niezmienny wydaje się być producent serialu – firma Universal oraz osoba reżysera Dariusza Przywieczerskiego.

Ostatni, szczególnie widowiskowy zwrot akcji dokonał się w styczniu, gdy posadę naczelnego „Trybuny” stracił Janusz Rolicki. Spore zdumienie wzbudził fakt, że z pracy zwolniła go postać w serialu zupełnie nowa – tajemnicza kobieta z pieniędzmi Anna Turska, z wykształcenia inż. rolnik, od 30 lat dziennikarka (m.in. „Chłopska Droga”, „Nowe Życie Gospodarcze”), była rzecznik Animeksu, właścicielka firmy handlowej i gospodarstwa rolnego. W kwietniu 1999 r. kupiła ona 100 proc. akcji Ad Novum i jak na tajemniczą postać przystało, nie pamięta dokładnie od kogo i za ile, chociaż, jak przyznaje, część pieniędzy na transakcję pożyczyła. Zdecydowała się zainwestować, ponieważ, jak tłumaczy, była to okazja, chociaż nie dla każdego.

– Ze względu na pewne znajomości i układy biznesowe wiedziałam o takiej możliwości i skorzystałam z niej – powiada Anna Turska, która nie kryje, że transakcję ułatwił jej Dariusz Przywieczerski, z którym przyjaźni się od dziecka. Majątki ich rodzin sąsiadowały ze sobą, rodzice znali się już przed wojną, zaś ona i on urodzili się w tym samym szpitalu we Włocławku. Przyjaźń przetrwała cały okres PRL, pani Turska jakiś czas pracowała nawet w Universalu, a teraz dzięki tej przyjaźni jest właścicielką spółki wydającej bliską jej ideologicznie „Trybunę”.

Reprezentująca interesy ówczesnej SdRP spółka Ad Novum to mutacja powstałej w 1989 r. za pieniądze Elektromisu firmy Befra (działalność wytwórcza, usługi, handel, budownictwo, wyrób zabawek). „Trybunę” wraz z „Życiem Żyrardowa” i „Chłopską Drogą” Befra kupiła od Komisji Likwidacyjnej RSW za 1 mld 250 mln starych złotych. Rok później zmieniła nazwę na Edytor, zaś w jej radzie nadzorczej pojawiła się czołówka działaczy SdRP: Marek Siwiec (prezes), Krzysztof Janik, Wiesław Kaczmarek, Wiesław Huszcza.

Polityka 6.2000 (2231) z dnia 05.02.2000; Społeczeństwo; s. 64
Reklama