Literatura
Henryk Bereza, „Twórczość”
1. Andrzej Sosnowski – za książkę „Konwój. Opera”.
2. Dariusz Bitner – za książkę „Hm...”.
Niezależnie od narzekań kłopot w literaturze nie z brakiem ważnych osiągnięć, lecz z nadmiarem tego, co należałoby uhonorować, choć wokół rzeczywistych osiągnięć nie robi się medialnego szumu.
Autorami dwóch ważnych dzieł są seniorzy poezji, Tadeusz Różewicz („Matka odchodzi”) i Kazimierz Hoffman („Stary człowiek przed Poematem”).
Wśród debiutów prozatorskich wiele atrakcji artystycznych: „Pizza weselna” Darka Foksa, „Opowieści słuchane” Wojciecha Kuczoka, „Poszukiwanie całości” Krzysztofa Niewrzędy, „Najlepsze polskie opowiadania” Łukasza Gorczycy.
W 1999 r. ukazało się wiele pierwszych książek krytycznych wielu autorów. Trzy z nich mają pierwszorzędne znaczenie, „Nasi klasycy, nasi barbarzyńcy” Karola Maliszewskiego, „Zawód: czytelnik” Dariusza Nowackiego i „Krajobrazy i portrety” Marka Zagańczyka. Każdy z tych trzech autorów jest wyrazistą osobowością.
Przemysław Czapliński, UAM w Poznaniu
1. Wilhelm Dichter, autor powieści „Szkoła bezbożników” – za odwagę przeciwstawiania się stereotypom i za nieagresywną obronę pamięci. Jego dzieło – autobiograficzne, napisane stylem surowym i lakonicznym – przedstawia losy rodziny żydowskiej w Polsce powojennej; szczerość nie służy tu jednak ani skardze, ani oskarżeniu, lecz prawdzie o ludziach, którzy przeżywszy Holocaust skazani byli w nowej rzeczywistości na wybory życiowe pogłębiające ich osamotnienie.
2.