Archiwum Polityki

Szklana kula

31 grudnia 1999 r. o godz. 10.40 rozpocznie się 26-godzinny program telewizyjny nadawany na wszystkich kontynentach – przedsięwzięcie bez precedensu. W Polsce o tej samej godzinie TVP 2 zacznie transmitować wielogodzinny przekaz satelitarny pod hasłem „Świat wita 2000 rok”. Polska tego dnia i nocy pojawi się na ekranach telewizyjnych całego świata pięć razy.

Głównym koordynatorem transmisji ogólnoświatowej jest BBC. Uczestniczy w niej 58 stacji – od Chile do Japonii i Nowej Zelandii, po Finlandię. Będzie to impreza na gigantyczną miarę. W przedsięwzięcie to zaangażowanych jest tysiące ludzi, 979 kamer, 180 wozów transmisyjnych i 37 helikopterów. Koszt imprezy: 60 mln dolarów.

Transmisja 2000 odda nastrój powitania nowego millenium na całym świecie i będzie to telewizyjna podróż przez 24 strefy czasowe. Oprócz koncertów i wydarzeń kulturalnych obejrzymy najpiękniejsze wschody i zachody słońca. Będą także przedstawione osiągnięcia naukowe i najważniejsze budowle świata: chiński Wielki Mur, piramidy w Egipcie, świątynia Teotihuacan w Meksyku i świątynia Słońca w Peru. Każdy kontynent przedstawi swoje najlepsze imprezy kulturalne, sylwestrowe wydarzenia oraz zabawy uliczne. Ta międzykontynentalna wymiana odbywa się pod hasłem „Jeden dzień, jeden świat, milion możliwości”.

O 11.00 rano naszego czasu w wigilię Nowego Roku będzie prawie północ na małej wyspie Pacyfiku – Tonga, dokładnie po przeciwnej stronie globu. Tu rozpocznie się pierwsza uroczystość powitania 2000 r. Transmisję pierwszego wschodu słońca w 2000 r. kupiło ponad 60 stacji telewizyjnych. W godzinę później telewidzowie będą świadkami sylwestrowego balu w Nowej Zelandii. Tam spotykać się będzie nowy rok 12 godzin przed Warszawą, 13 godzin przed Londynem, 18 godzin przed Nowym Jorkiem, 23 godziny – przed wschodem słońca na Hawajach. Wyspę odwiedzą znani wykonawcy muzyki pop: David Bowie, Elton John oraz John Travolta. W Nowej Zelandii jest w tej chwili pełnia lata, więc nowy rok obchodzi się na plażach.

Polska po raz pierwszy pojawi się na ekranach telewizyjnych o godz. 20.15 w 7-minutowym przekazie z placu Zamkowego w Warszawie.

Polityka 1.2000 (2226) z dnia 01.01.2000; Tele Wizje; s. 82
Reklama