Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Żyjemy w epoce, w której można dyskutować, ale dziwne, że na jeden temat w ogóle się nie dyskutuje: to demokracja. Dlaczego nie pytamy: czym jest, czemu służy, komu służy?
José Saramago
pisarz portugalski, laureat Nagrody Nobla z 1998 r.
Rzeczywiście, coraz częściej utożsamia się demokrację po prostu z wolnymi wyborami władz. Życie w niejednym kraju przekonuje, że ważniejsze dla istoty demokracji jest to, co się dzieje potem, po wyborach. Pisarze, jak zawsze, są mądrzejsi.

 

C

o z tego, że ktoś może się cieszyć czasem wolnym od pracy, jeśli nie ma środków, by zapewnić wykształcenie dzieciom?
Nicolas Sarkozy
prawdopodobny kandydat prawicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji
Nominacja pani Ségolène Royal (ze strony Partii Socjalistycznej) nasiliła rywalizację polityczną w kraju: zapewne jej ofiarą padnie francuska koncepcja krótszego tygodnia pracy, tzw. 35 godzin. Nie tylko Sarkozy, ale i pani Royal ją krytykuje uważając, że takie ograniczenie osłabia konkurencyjność gospodarki francuskiej. Szkoda. Nie będziemy pracować krócej.

 

M

imo przepisów delegalizujących niezamawiane e-maile o treści handlowej prawie jedna trzecia światowego spamu pochodzi z krajów UE.
José Manuel Barroso
przewodniczący Komisji Europejskiej
Według szacunków, od 54 do aż 85 proc. wszystkich 6 mld e-maili wysyłanych codziennie na świecie to dokuczliwy spam. Komisja uważa, że rządy, mimo nałożonego przez prawo obowiązku, za słabo walczą z tą zarazą. Może dlatego, że ministrowie sami nie przeglądają swojej poczty?

Polityka 49.2006 (2583) z dnia 09.12.2006; Świat; s. 54
Reklama