Archiwum Polityki

Przyjdzie czas dla nas

Rozmowa z Jego Świątobliwością Szejkiem Ekrimą Sabrim, Wielkim Muftim Jerozolimy i Ziemi Świętej

Czy islam może pomóc w rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego?

Islam dąży do równości, praworządności i sprawiedliwości. W świetle tego Palestyńczycy mają pełne prawo do istnienia, do samostanowienia i niezależności. Amerykańska polityka międzynarodowa jest wyraźnie stronnicza i wspiera Izrael. Dopóki USA pozostaną supermocarstwem i będą nadużywały swojej pozycji, nie będzie pokoju i sprawiedliwości w tym rejonie.

Jak islam ocenia zamachy samobójcze Hamasu i Dżihadu?

Nie ma żadnego związku między islamem a zamachami samobójczymi.

Jak zatem prawo koraniczne ocenia śmierć poniesioną w wyniku zamachu bombowego?

Każdy patrzy na to indywidualnie. Jaka jest różnica między osobą, która w ramach walki wysadzi się w powietrze, a osobą, która zostanie zastrzelona przez żołnierzy na ulicy? Nie ma żadnej. Powiada się, że Palestyńczycy stosują terror. Być może. Ale terror stosuje przede wszystkim armia izraelska wobec ludności palestyńskiej oraz Amerykanie wobec słabszych państw.

Może islam powinien takie zamachy samobójcze zdecydowanie potępić?

Muzułmanin ma prawo poświęcić swoje życie w ofierze. Jako muzułmanin człowiek ma obowiązek walczyć w obronie religii, własnego narodu i samego siebie. W islamie ten, kto walczy w obronie religii i własnego narodu, ma przyrzeczenie raju. Muzułmanie wierzą, że w pełni autentyczne życie zaczyna się po śmierci w raju. Stąd też mniejszą wagę przykładają do życia doczesnego. Ale chodzi tu nie tylko o względy religijne. Historia Polski jest – przynajmniej w części – historią klęsk, niepowodzeń i ujarzmienia narodu polskiego przez ościenne mocarstwa. Polacy regularnie podejmowali walkę. Dlaczego? Walka o własny byt, własną niepodległość i prawo do samostanowienia jest jak najbardziej prawowita.

Polityka 23.2003 (2404) z dnia 07.06.2003; Świat; s. 58
Reklama