Archiwum Polityki

Barbarzyńskie zwyczaje dzisiejszych redaktorów

W numerze 17 tygodnika „Wprost” z 27 kwietnia 2003 r. ukazał się artykuł Pawła Góreckiego „Cywilizacja barbarzyńców”. Artykuł bardzo ciekawy, ukazujący starożytnych Rzymian i ich zwyczaje (pogrzebowe) w nieznanym nam dotychczas świetle. Jak to bowiem możliwe, że współtwórcy naszej cywilizacji dokonywali rytualnych mordów, dopuszczali się dzieciobójstwa, zakopywali ludzi żywcem czy okaleczali ciała zabitych?

Niemniej interesujący wydaje się fakt, że ten sam artykuł można było przeczytać już wcześniej w dostępnym także w Internecie periodyku „British Archaeology” nr 69, z marca 2003 r. Nosi tam tytuł „Burial with the Romans”, a jego autorką jest Alison Taylor (może to pseudonim Pawła Góreckiego?).

Redakcji „BA” wydał się na tyle ważny, że zapowiedziała go wielką czcionką na pierwszej stronie okładki. Musiał to dostrzec i dziennikarz „Wprost”, bo przepisał tekst niemal żywcem, dokonując zaledwie kilku skrótów i zamieniając miejscami poszczególne akapity. Nie trzeba chyba wspominać, że o angielskim pierwowzorze nawet się nie zająknął.

W podsumowaniu pan Paweł Górecki napisał: „W powszechnej opinii Rzymianie postrzegani są jako twórcy praw...”. Chyba zapomniał, że niektóre prawa obowiązują także dzisiaj – na przykład autorskie.

Polityka 18.2003 (2399) z dnia 03.05.2003; Fusy plusy i minusy; s. 94
Reklama