Archiwum Polityki

Do czytania na wakacjach

Dobrze dobrana lektura potrafi ożywić i wzbogacić odwiedzane miejsca, a miejsca mogą sprawić, że lektura zyskuje intensywność barw i zapachów. Dlatego proponujemy przewodnik czytelniczy wokół Morza Śródziemnego, czyli po miejscach, które na zagraniczne wakacje Polacy wybierają najchętniej.

Książki żyją własnym życiem i nie bez znaczenia jest, gdzie i kiedy się je czyta. Przekonała się o tym znajoma, która w podróż na Kretę zabrała powieść Andrzeja Stasiuka „Biały kruk”. W upalnym słońcu czytała opisy brnięcia przez karpackie śniegi z rosnącym poczuciem dysonansu. Stąd wziął się pomysł sporządzenia spisu lektur do czytania na wakacjach z przyjemnością i pożytkiem.

Nasza lista na pewno nie jest zamknięta. To raczej forma podpowiedzi, wskazanie tropu. Część proponowanych przez nas pozycji można kupić w księgarniach, innych należy poszukać w bibliotekach, antykwariatach czy u bukinistów, co może wymaga odrobiny wysiłku, ale warto.

Wędrujemy dookoła Morza Śródziemnego z zachodu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Portugalia

Lizbona za dnia ma w sobie coś naiwnie teatralnego, coś, co urzeka i zniewala – nocą natomiast jest to miasto z bajki, spadające tarasami ze wszystkimi swymi światłami ku morzu, niby odświętnie ubrana dziewczyna pochylająca się ku swemu ciemnolicemu kochankowi” – Noc w Lizbonie Ericha Marii Remarque’a to jedna z najsłynniejszych „portugalskich” powieści. Historia dwójki niemieckich emigrantów, ponura i tragiczna, nie jest może klasyczną wakacyjną lekturą, ale czytanie jej w miejscu wydarzeń nabiera innego smaku.

Zwiedzając klasztor w Mafrze warto sięgnąć po nagrodzoną Noblem powieść José Saramago Baltazar i Blimunda, w której budowa tego klasztoru staje się pretekstem do ukazania świata XVIII-wiecznej Portugalii, z jego dziwnością i tajemnicą. Na wakacje w tamte strony można zabrać także inne powieści tego pisarza, jak choćby Historię oblężenia Lizbony. Dobre wejście w portugalski klimat dają również powieści włoskiego pisarza Antonia Tabucchiego, który stał się Portugalczykiem z wyboru i tam umieszcza akcję swoich książek (np.

Polityka 27.2003 (2408) z dnia 05.07.2003; Kultura; s. 52
Reklama