Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Wyraziliśmy wielokrotnie przemyślenia dotyczące naszej przeszłości i nie zamierzamy zmieniać stanowiska w tej sprawie.
Hiroyuki Hosoda
rzecznik rządu Japonii
Japonia uważa, że rozliczyła się z okresu wojny i nie chce więcej przepraszać za zbrodnie na cywilach podczas okupacji Mandżurii i inne krzywdy wojenne. Chińczycy i Koreańczycy uważają, że to nie wystarczy: trzeba na przykład gruntownie przerobić japońskie podręczniki do historii, bo pomniejszają one cierpienia zadane narodom okupowanym przez Japonię. Spór przeniósł się na ulice. W Pekinie i Tokio doszło do zamieszek. Mrozem powiało nawet w biznesie. Rząd japoński zastanawia się, czy dopuścić firmy chińskie do morskich poszukiwań gazu w rejonie spornym między obu państwami. Nie tylko w naszej części Europy polityka, historia i energetyka tworzą mieszankę wybuchową.

 

W

ięzienie to straszna rzecz, ale dla ofiar niesprawiedliwości może być bardziej godnym miejscem pobytu niż warunkowa wolność.
Andreas Manuel Lopez Obrador
burmistrz Miasta Meksyk, lewicowy kandydat na prezydenta
Wybory prezydenckie odbędą się w Meksyku w przyszłym roku; Obrador jest w nich faworytem. Sęk w tym, że grozi mu więzienie – oskarżono go, że złamał prawo, wydając zgodę na budowę drogi dojazdowej do szpitala, przebiegającej przez teren prywatny. Obrador uważa oskarżenie za manewr polityczny swego rywala, urzędującego prawicowego prezydenta Vicente Foksa. Zapowiada, że nie chce ratować się kaucją i będzie prowadził kampanię wyborczą zza krat. Lud i część polityków ma za sobą. Ciekawe, czy w Polsce znajdą się naśladowcy?

 

N

owy rząd powinien szanować kompetencje urzędników i unikać niepotrzebnych wstrząsów.

Polityka 16.2005 (2500) z dnia 23.04.2005; Świat; s. 56
Reklama