Archiwum Polityki

Męska klęska

Istnieje przypuszczenie, że aspiryna i podobne leki zażywane przez ciężarne kobiety lub podawane noworodkom mogą potem zaszkodzić ich męskości.

Mężczyźni fizycznie są silniejsi i agresywniejsi od kobiet, lecz natura ich nie rozpieszcza. Biologicznie to oni są słabszą płcią i średnio żyją krócej. Od dawna wiadomo, że męskość jest zagrożona przez wiele czynników zanieczyszczających środowisko. Ostatnio ujawniono, że szkodzą jej nawet tak niewinne leki jak aspiryna.

Wyniki badań opublikowane przez Stuarta Amateau i Margaret McCarthy z University of Maryland w Baltimore, pokazały, że podawanie męskim szczurzym noworodkom indometacyny (leku podobnego do aspiryny) powoduje trwałe zaburzenie seksualności samców. Po takiej kuracji w wieku dojrzałym zachowywały się podobnie do samic i nie potrafiły rozpoczynać ani podtrzymywać kopulacji. Zaobserwowano u nich również nieprawidłowe wykształcenie płciowo zróżnicowanych struktur mózgu w regionie podwzgórza, które kierują zachowaniami seksualnymi.

Dziwne samce

Popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak indometacyna, aspiryna, ibuprofen itp., działają hamując syntezę hormonów tłuszczowych – prostaglandyn. Substancje te uczestniczą w wielu procesach fizjologicznych i patologicznych, m.in. w stanach zapalnych i procesach nowotworowych. Ich nazwa pochodzi od prostaty, zostały po raz pierwszy odkryte w tym męskim gruczole i w płynie nasiennym w latach trzydziestych ubiegłego stulecia przez szwedzkiego fizjologa-noblistę Ulfa Svante von Eulera. Prostaglandyny są lokalnymi tkankowymi hormonami, które pełnią ważną funkcję w procesach rozrodczych. Biorą udział m.in. w wydzielaniu hormonów płciowych, zwiększają żywotność i aktywność plemników, są niezbędne dla procesu owulacji oraz naturalnego porodu.

Teraz okazało się, że są one także nieodzowne dla płciowego zróżnicowania mózgu. Ich udział w tym procesie jest złożony. Maskulinizacja, czyli mężnienie mózgu, dokonuje się w okresie płodowym i noworodkowym.

Polityka 9.2005 (2493) z dnia 05.03.2005; Nauka; s. 76
Reklama