Ministerstwo Zdrowia przekazało Naczelnej Izbie Lekarskiej dane kilkunastu lekarzy, których nazwiska firmowały hurtowo wystawiane przez automaty recepty bez badania pacjentów. Grozi im utrata prawa wykonywania zawodu, jeśli wyrazili na to zgodę świadomie, dla pieniędzy.
Jeszcze niedawno obawialiśmy się, że będzie nam tylko zimno w niedogrzanych mieszkaniach, teraz trzeba zdać sobie sprawę, że może być także głodno. Widmo kryzysu żywnościowego udało się (dzięki mediom, nie rządzącym) nieco oddalić. Ale tylko nieco.
Wpływ leków przeciwdepresyjnych na objawy nie tylko depresyjne, ale także lękowe i natręctwa, jest faktem. Alternatywą może być tylko magia lub teorie spiskowe.
Koncerny farmaceutyczne miały wyjątkową chwilę dobrej reputacji. Ale to się już kończy.
Czy można oczekiwać, że w obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa największe firmy stworzą szczepionkę, która będzie w stanie przed nim chronić? Zainteresowanie ze strony gigantów nie jest wcale duże.
W Polsce prawie 34 proc. osób, zwłaszcza po 65. roku życia, przyjmuje co najmniej pięć leków jednocześnie. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że farmaceutyki mogą wchodzić ze sobą w szkodliwe interakcje.
Marketing leków i parafarmaceutyków – czy nie powinien być ograniczony podobnymi regulacjami, jak reklamowanie papierosów i alkoholu?
Przed farmacją chudy rok. Bo coraz trudniej o przełomowe odkrycia, dzięki którym można wyleczyć śmiertelne choroby. Za to niezmiennie da się zarobić na lekach, które poprawiają samopoczucie.
Informacje o szkodliwych substancjach w popularnym leku zaskoczyły ekspertów, ale czy jest się czego bać? Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że nie. A chwilę wcześniej wiceminister Janusz Cieszyński wypowiadał się w zupełnie innym tonie.
Za kilka lat Polska może nie udźwignąć kosztów leczenia nowotworów. Czy nadzieję niosą leki biopodobne?