Archiwum Polityki

Po niej już nigdy nie było tak samo

Oto stworzony przez naszych czytelników poczet najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Naszym celem nie był plebiscyt popularności. Świadomie w redakcyjnych rekomendacjach pomieszaliśmy postaci historyczne i współczesne – królowe, literatki, dziennikarki – bo w tej zabawie chodziło nam o fotografię naszych dzisiejszych przekonań o roli kobiet w życiu publicznym. Dlatego również prosiliśmy o uzasadnienie zgłoszeń. Dzięki temu sylwetki w tym żeńskim panteonie mają solidniejszy fundament. Wyniki uzupełniamy artykułem historyka, który waży udział słynnych Polek w naszej politycznej historii.

Za to, że musiały przejść dwa razy trudniejszą drogę niż mężczyźni, żeby osiągnąć to, co osiągnęły” – napisał w uzasadnieniu swojego wyboru jeden z czytelników. Te słowa w stu procentach odnoszą się do zwyciężczyni naszego plebiscytu – Marii Curie-Skłodowskiej.

Doceniono geniusz, podwójnego Nobla, ale także, co podkreślało wielu głosujących, sukces osiągnięty w czysto do tej pory męskiej dziedzinie, a co za tym idzie przełamanie stereotypu.

Polityka 10.2004 (2442) z dnia 06.03.2004; Społeczeństwo; s. 80