Co się z wami stało? – pytał prezydent Kwaśniewski członków SLD. Co się z nami stanie? – pytają działacze, którym w oczy zagląda widmo wyborczej klęski.
Może nie Jakubowska, ale ktoś powinien ten projekt zgłosić
Dlaczego gospodarka rośnie, a bezrobocie nie spada?
Wedle prokuratury chwytanie podwładnej za krocze mieści się w polskiej normie
Zamęt na rynku leków dezorientuje pacjentów i lekarzy. Nowe nazwy, nowe opakowania, nowe ceny. I gigantyczne kampanie reklamowe. Choroby to dziś wielki biznes. Na leki wydajemy w Polsce 12 mld zł. Moglibyśmy znacznie mniej, gdyby poprawiła się odporność naszych organizmów w ogóle, a na reklamę w szczególności.
Antyterroryści odchodzący ze służby wchodzą w strefę cienia. Wyszkoleni za grube pieniądze nagle przestają być państwu polskiemu potrzebni. Stają się za to cennym nabytkiem dla gangów. Niektórzy z nich dostają propozycje nie do odrzucenia. I nie odrzucają.
W rytm rosnących notowań w sondażach do Platformy Obywatelskiej garną się kandydaci na członków. Nowi ludzie zmieniają wizerunek ugrupowania. Dotąd elitarne, inteligenckie, zyskuje swojski, prowincjonalny rys. Już niedługo Platforma może być inną partią niż ta, którą założyło trzech tenorów.
„Demokracja peryferii” Zdzisława Krasnodębskiego aspiruje do rangi kamienia filozo-ficznego naszego swojskiego nurtu neokonserwatywnego. W pierwszej części – na poziomie scholastycznych wykładów mogących zapewnić grant na Harvardzie, w drugiej – ideologii zrozumiałej nawet w Kłaju.
Radykalna Inicjatywa Frugo zapowiada walkę ze stereotypami narzucanymi młodym przez kulturę masową. Nowy ruch społeczny? Nie, to pomysł marketingowy producenta napojów. Żeby zostać dostrzeżonym w reklamowym tłumie, trzeba zaskakiwać. Żeby sprzedać, trzeba prowokować.
Ludzie w sile wieku szturmują ZUS. Z ich prywatnych kalkulacji wynika, że im wcześniej uciekną na emeryturę, tym więcej zyskają. Polakom ochotę do pracy odbiera państwo oraz związki zawodowe.
Brytyjski Rover uratował się przed likwidacją. Czy z podobnej opresji ocali warszawską Daewoo-FSO? To dla zakładu jedyna szansa, bo innego ratunku na razie nie widać.
Po co pisać o wyborach w Rosji, skoro wiadomo, kto je śpiewająco wygra? Jest trudniejsze pytanie: Dlaczego mimo dyplomatycznych deklaracji, że stosunki polsko-rosyjskie są dobre – w istocie są złe. Moskwa traktuje Warszawę z chłodnym, nawet lekceważącym dystansem. Warszawa nie ma na to sposobu ani pomysłu.
Cuda to specjalność Greków. To był cud, że Grecja tak płynnie wyszła z dyktatury pułkowników, a drugi, że weszła do Unii. To będzie cud, jeżeli po wyborach 7 marca socjaliści nadal będą rządzić. Zanosi się jednak na to, że u władzy rodzinę Papandreou zastąpi ród Karamanlisów.
W ćwierć wieku po tragicznej rewolucji kulturalnej Chiny przeżywają prawdziwą rewolucję oświatową. 400 tys. Chińczyków studiuje za granicą, a pół miliona cudzoziemców studiuje w Chinach.
+++
++
W środę popielcową wszedł na ekrany kin amerykańskich film Mela Gibsona „Pasja”. Wzbudził zachwyt chrześcijańskich fundamentalistów. I obawy w środowiskach żydowskich, że spowoduje nową falę antysemityzmu.
Te książki dobrze się sprzedają i są żywo dyskutowane. Wielbiciele biografii twierdzą, że stały się one powieściami współczesności. Kim są autorzy, którzy zaglądają w ludzkie dusze?
Czy to możliwe, że nie wiemy jeszcze wszystkiego o Chopinie? Dwoje badaczy ze Skandynawii, małżeństwo Cecilia i Jens Joergensen, swoją książką „Chopin i szwedzki słowik” próbują udowodnić, że tak.
Minęły czasy, kiedy o doborze muzyki w radiu decydował prezenter czy autor audycji. Dziś komercyjne stacje kierują się przede wszystkim wynikami badań, co powoduje, że w radiu prawie nie ma muzyki dla ludzi starszych, dla nastolatków i ambitnej muzyki dla melomanów.
Nie miał szczęścia do współczesnych sobie, a i obecne władze z poślizgiem obchodziły pięćsetną rocznicę jego urodzin.
Czy wśród naszych przodków byli Wandalowie – tajemniczy lud, który po krwawym marszu przez Europę założył w V w. w północnej Afryce germańskie państwo, przez sto lat zagrażające Rzymowi?
Każdy myśli, że wie, do czego służy penis. Tymczasem naukowcy mają nam wciąż coś nowego do powiedzenia na ten temat. Ewolucja napracowała się nad tym narządem setki milionów lat i zaopatrzyła męskich przedstawicieli gatunków w niezwykłe instrumenty.
Mucha i samolot pasażerski Boeing 777 – wydaje się, że oprócz zdolności latania dzieli je wszystko. A jednak coraz częściej biolodzy i inżynierowie mówią: najwyższy czas porównać nasze spostrzeżenia, możemy się wzajemnie wiele nauczyć.
Oto stworzony przez naszych czytelników poczet najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Naszym celem nie był plebiscyt popularności. Świadomie w redakcyjnych rekomendacjach pomieszaliśmy postaci historyczne i współczesne – królowe, literatki, dziennikarki – bo w tej zabawie chodziło nam o fotografię naszych dzisiejszych przekonań o roli kobiet w życiu publicznym. Dlatego również prosiliśmy o uzasadnienie zgłoszeń. Dzięki temu sylwetki w tym żeńskim panteonie mają solidniejszy fundament. Wyniki uzupełniamy artykułem historyka, który waży udział słynnych Polek w naszej politycznej historii.
W dziejach Polski niemal wszystkie kobiety, wchodząc w zarezerwowany dla mężczyzn świat polityki, musiały zmierzyć się z falą oszczerstw, kłamstw i dowcipów. Niezależnie od zasług i rzeczywistych wpływów nawet wtedy, gdy obraza majestatu kosztowała głowę. Tylko JadwigaAndegawenka dostała pozytywną laurkę od współczesnych i potomnych.
To mit, że żyjemy w świecie, w którym rządzi zdrowy rozsądek. Miliony inteligentnych ludzi wierzą w kompletne bzdury w pełnym przekonaniu, że tylko w ten sposób przeciwstawią się władzy i autorytetom. Spiskowe teorie dziejów zaczynają zastępować ludziom religię.
Teoretycznie każdy ma prawo do adwokata z urzędu, często jednak jego pomoc jest fikcją.
Grzebiąc ciągle w moim adresarzu widzę, że najczęściej muszę zmieniać adresy znajomych w Stanach Zjednoczonych, bo oni biją wszystkich mobilnością.
Młode, ładne dziewczyny mają w życiu fajnie, ale jeszcze lepiej mają młode, ładne dziewczyny, które są w czymś dobre. Zwłaszcza w tym, co lubi pokazywać telewizja, na przykład w sporcie.