Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Odbiorcy gazu w Europie nie mogą być zakładnikami w konflikcie o ceny.
Andris Piebalgs
komisarz Unii Europejskiej do spraw energetyki
Łotysz Piebalgs zachęcał Rosję i Ukrainę, żeby jak najszybciej zakończyły gazową wojnę. Jego ojczysta Łotwa na tym konflikcie nie ucierpiała, ale komisarz od energii musi bronić interesu unijnego. A to zadanie trudne. Wszak główny odbiorca rosyjskiego gazu, Niemcy, kupują gaz od Rosjan także i dlatego, że uważają, iż ten handel służy politycznej stabilizacji Europy. Tymczasem ukraiński kryzys gazowy podkopał ten optymizm. Z dnia na dzień podciął zaufanie do Moskwy nawet w rusofilskich stolicach Europy Zachodniej.

 

C

zy możemy czuć się bardziej bezpieczni nie wymagając wiz od obywateli państw, gdzie mieszkają duże grupy ludności, budzące zaniepokojenie w naszym kraju?
Stewart Baker
zastępca ministra bezpieczeństwa narodowego USA
Te grupy to muzułmanie z europejskimi paszportami, mogący skorzystać z przywileju bezwizowego wjazdu do USA. Minister Baker sugeruje, że nadszedł czas rewizji polityki amerykańskiej w tej dziedzinie. Dziś problemem z punktu widzenia bezpieczeństwa nie są już nielegalni imigranci ekonomiczni, lecz raczej to, czy ktoś, kto podaje się za turystę korzystającego z ulgi wizowej, nie jest w istocie terrorystą. Al-Kaida nie ukrywa, że rekrutuje współpracowników wśród europejskich muzułmanów. Na wizową zmianę jednak się nie zanosi: koszty przywrócenia obowiązku wizowego byłyby astronomiczne.

 

M

usimy uchronić naszą zwycięską rewolucję, kiedy w przyszłości pojawi się pustka.
Felipe Perez Roque
minister spraw zagranicznych Kuby
Fidel Castro dobiega osiemdziesiątki: na wyspie zaczyna się walka o sukcesję.

Polityka 2.2006 (2537) z dnia 14.01.2006; Świat; s. 46
Reklama