Archiwum Polityki

Opinie

Prof. Jerzy Buzek
eurodeputowany, były premier, o wspieraniu Gruzji przez Polskę:
„–...Czy nie uzurpujemy sobie prawa do prowadzenia własnej polityki wschodniej w imieniu wspólnoty europejskiej?
– Polska ma ambicje kształtowania polityki wschodniej Unii, podobnie jak Hiszpania i Portugalia polityki UE w stosunku do Ameryki Łacińskiej, czy Słowenia (w przyszłości zapewne i Bułgaria) do Bałkanów. Dlatego nasze działania na Wschodzie są z uwagą obserwowane i niewątpliwie tak też było w czasie ostatniego kryzysu w Gruzji. (...) Mieliśmy rację wspierając Gruzję, ale niezbędne jest w takich działaniach wewnątrzunijne porozumienie, przekonanie europejskich partnerów do naszych racji lub chociażby pełna wcześniejsza informacja co robimy i dlaczego. (...) Wtedy dopiero będzie to unijna polityka wschodnia wypracowana przez Polaków, a nie nerwowe reakcje (choć powtarzam, uzasadnione) odosobnionej Polski”.
(W rozmowie z Jadwigą Jenczelewską, „Polska Dziennik Zachodni”, 28 IV)

 

Katarzyna Korzekwa


siostra Barbary Blidy, o okolicznościach jej samobójstwa:
„– Minął rok od śmierci siostry. Rok temu w wielkim rozgoryczeniu krzyknęła Pani do kamery: »Ja temu Ziobrze w pysk bym napluła«.
– Mówiłam to w ogromnym wzburzeniu, ale słów nie żałuję. Cały czas nasłuchuję: radio, telewizor. Bo ta polityka wciąż do mnie wraca. Jak szwagier do prokuratury do Łodzi jedzie, to czekam na niego przy oknie i zaraz na dół zlatuję, żeby zdradził, kto co powiedział. Mama często mi powtarzała: »Człowiek wytrzymuje więcej niż koń«. Święta prawda.

Polityka 19.2008 (2653) z dnia 10.05.2008; Opinie; s. 121
Reklama