Archiwum Polityki

Tydzień w kraju

Cesarska wizyta
Pierwszą w historii oficjalną wizytę w Polsce złożyła cesarska para Japonii – cesarz Akihito i cesarzowa Michiko. Japońscy dostojni goście przybyli na zaproszenie polskiej pary prezydenckiej – Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. Spędzili w Polsce pięć dni bawiąc w Warszawie i Krakowie. Prócz kontaktów z przedstawicielami władz i świata kultury cesarska para spotkała się też z Lechem i Danutą Wałęsami. Artykuł s. 83.

Ponowne umorzenie


Krakowski sąd umorzył postępowanie (postulowała to „Polityka” w nr 20) wobec byłego ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego, dziś posła PO, oskarżanego o nieprawidłowości w prywatyzacji Techmy i Krak Chemii w latach 90. Sąd uznał, że nie można prowadzić postępowania, które już raz było umorzone.

Surowi politycy


W Sejmie złożono projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wraz z projektem dostarczono 130 tys. podpisów obywateli popierających zaostrzenie kar. PiS domaga się m.in. ograniczenia przedterminowego zwolnienia, bezwzględnego dożywocia i podwyższenia dolnych granic kar.

Komisarz ostrzega


W Warszawie przebywał Günter Verheugen, komisarz do spraw rozszerzenia Unii Europejskiej. Spotkał się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Leszkiem Millerem, przedstawicielami Związku Kółek Rolniczych. Unijny komisarz stwierdził, że Polska szybko zbliża się do zakończenia negocjacji, lecz przestrzegł przed domaganiem się większych dotacji dla rolników.

To byli sąsiedzi


W przeddzień 61 rocznicy zbrodni w Jedwabnem w białostockim oddziale IPN odbyła się konferencja prasowa, na której prokurator Radosław J. Ignatiew poinformował o wynikach śledztwa. Z badań akt i przesłuchań wynika, że zagłada jedwabieńskich Żydów dokonana została wprawdzie z inspiracji i za zgodą Niemców, ale polskimi rękami.

Polityka 29.2002 (2359) z dnia 20.07.2002; Tydzień w kraju; s. 12
Reklama