Archiwum Polityki

Odraczanie wyroku

Czy szczepionka przeciwko wirusowi HIV, którą naukowcy obiecują w ciągu najbliższych pięciu lat, zdoła powstrzymać narastającą epidemię AIDS? Większość lekarzy na razie wątpi w jej skuteczność, ale jeśli nawet uchroni ona co drugiego zaszczepionego, będzie przełomem porównywalnym z odkryciem penicyliny.

Nora ma 37 lat. Z czteroletnią córką Nadjmą mieszka w Carite, dwie godziny jazdy pociągiem od stolicy Filipin Manili. Ojca Nadjmy Nora poznała w Abu Dhabi – miał dać jej pracę, utrzymanie, stworzyć bezpieczny dom. Idylla trwała rok. W siódmym miesiącu ciąży, bita i poniżana, wróciła do swojego kraju. Urodziła córkę, ale była bez pracy. – Pracę mogłam znaleźć tylko za granicą – mówi. – Aby wyjechać, musiałam zrobić badania lekarskie, również pod kątem zakażenia HIV. I prawda wyszła na jaw: miałam wirusa.

Diagnozę zniosła dzielnie, ale co dalej? Nora zarabia na życie wyplatając koszyki z wikliny, które sprzedaje po 30 centów. – Jestem szczęśliwa, że moje dziecko jest zdrowe, ale bez leków, na które mnie nie stać, nie pożyję długo. Nadjma podzieli więc los 14 mln dzieci, których rodzice zmarli z powodu AIDS. Zdaniem epidemiologów w najbliższych ośmiu latach liczba takich sierot wzrośnie do 25 mln.

Miriam Mbwana z Malawi miała 11 dzieci, pochowała już siedmioro. Pierwsze odeszło zakażone wirusem HIV w 1993 r. i po nim co rok umierało kolejne. Sześcioro wnuków Miriam także zmarło na AIDS. – Moja córka Madrin jest teraz w szpitalu z synem Johnem. Oboje są chorzy. Wcześniej straciła już trójkę własnych dzieci. Nasz ojciec mawiał: »Gdy widzisz śmierć – przejdź na drugą stronę«. Ale tutaj to jest niemożliwe, bo śmierć jest wszędzie.

Dziewica na AIDS

Malawi, jak większość krajów Afryki położonych poniżej Sahary, dotknięte jest epidemią AIDS w stopniu szokującym już nie tylko opinię publiczną, lecz nawet samych naukowców, którzy powinni byli przewidzieć najgorsze scenariusze. – Gdyby ktoś powiedział mi 10 lat temu, że w niektórych miastach Afryki połowa ludzi będzie zakażona wirusem HIV, powiedziałbym, że to tylko koszmarny sen – przyznaje dr Bernhard Schwartländer, szef Departamentu HIV/AIDS Światowej Organizacji Zdrowia.

Polityka 29.2002 (2359) z dnia 20.07.2002; Społeczeństwo; s. 68
Reklama