Archiwum Polityki

Co stoi za Macierewiczem?

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz jest prezesem i właścicielem blisko 28 proc. udziałów spółki Dziedzictwo Polskie – wydawcy narodowo-katolickiego pisma „Głos”. Tak wynika z akt rejestrowych spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Tymczasem ustawa antykorupcyjna zabrania osobom pełniącym kierownicze stanowiska państwowe zasiadania we władzach spółek, a także posiadania pakietu więcej niż 10 proc. ich udziałów. Za złamanie ustawy grozi dymisja.

Macierewicz założył Dziedzictwo Polskie w 1995 r. Wówczas też objął funkcję prezesa tej spółki. 22 lipca 2006 r. premier Jarosław Kaczyński powołał go na wiceministra obrony narodowej. Ponad miesiąc później Dziedzictwo Polskie złożyło do sądu wniosek „o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców”. Jak miały wyglądać owe zmiany – nie wiadomo – bo 19 września ub.r. sąd postanowił zwrócić spółce wniosek ze względu na braki formalne. Odbiór wniosku potwierdziła Małgorzata Romanowicz – według KRS przewodnicząca rady nadzorczej spółki (podczas kampanii wyborczej w 2005 r. była pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego Ruchu Patriotycznego, w skład którego wchodził Ruch Katolicko-Narodowy Macierewicza). Do tej pory do sądu nie wpłynął poprawiony wniosek.

Nie udało nam się zapytać szefa SKW o Dziedzictwo Polskie – w ostatniej chwili odwołał umówione spotkanie. Małgorzata Romanowicz twierdzi, że nie zasiada on już we władzach spółki i ma tylko 10 proc. jej udziałów. Przesłała nam faksem datowane na 20 lipca ub.r. oświadczenie Macierewicza o rezygnacji z funkcji i powołaniu na stanowisko prezesa Małgorzaty Romanowicz. Zgodnie z aktem założycielskim Dziedzictwa Polskiego prezesa spółki powinna wybrać rada nadzorcza.

Polityka 17.2007 (2602) z dnia 28.04.2007; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 16
Reklama