Archiwum Polityki

Mormon w normie

Republikanie znaleźli bardzo obiecującego kandydata na prezydenta. To Mitt Romney, finansista, znakomity menedżer i mówca, który z łatwością porywa tłumy. Przystojny mężczyzna, wierny mąż i ojciec piątki dzieci. Ma tylko jeden feler: jest mormonem.

Potrafi zjednać sobie wyborców z obu stron ideologicznego spectrum. Mimo niewątpliwej męskiej urody ma bardzo ustabilizowane, wręcz wzorcowe życie rodzinne – jedna żona od 40 lat i pięcioro dzieci – co dla Amerykanów jest bardzo ważne, a wśród obecnych kandydatów do Białego Domu jest raczej towarem deficytowym. Problem jednak w tym, że Mitt Romney należy do potężnego, lecz kontrowersyjnego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych Dnia Ostatniego (ang. skrót: LDS – Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints), który tu wciąż budzi nieufność. Czy nie pogrzebie to jego szans? Losy jego kampanii będą kolejnym sprawdzianem tolerancji Amerykanów na religijną odmienność kandydata na prezydenta. Trochę jak kiedyś start katolika Johna F. Kennedy’ego.

Ojciec, George Romney, był gubernatorem stanu Michigan, ministrem w gabinecie prezydenta Nixona, szefem koncernu American Motors i przez moment sam ubiegał się o prezydencką nominację. Prapradziad obecnego kandydata należał do grona liderów i apostołów mormońskiego Kościoła. Urodzony w 1947 r. Mitt wkrótce po rozpoczęciu studiów na Uniwersytecie Stanforda wyjechał do Francji jako misjonarz wiary swoich przodków, a po powrocie rozpoczął studia na uniwersytecie Brigham Young. Skończył je z najwyższymi wyróżnieniami na wydziałach biznesu i prawa. Jako przedsiębiorca w sektorze finansowym – założył m.in. firmę inwestycyjną Bain Capital – odnosił same sukcesy. Szybko zarobił miliony i dał się poznać jako specjalista od ratowania zadłużonych przedsiębiorstw.

W 1994 r. spróbował sił w polityce. Kandydując z nominacji GOP (Partii Republikańskiej) do Senatu ze stanu Massachusetts przegrał zdecydowanie z urzędującym Edwardem Kennedym, ale różnica 17 proc., jaka dzieliła go od członka legendarnej politycznej dynastii, była najmniejsza, z jaką niezwyciężony na swym terenie Kennedy pozostawił w tyle swego konkurenta w całej swojej karierze.

Polityka 20.2007 (2604) z dnia 19.05.2007; Świat; s. 58
Reklama