Archiwum Polityki

Dzieła wyszperane

Goshka (Gośka) Macuga jest pierwszą Polką, która znalazła się na tzw. krótkiej liście do Nagrody Turnera. To najważniejsze brytyjskie wyróżnienie przyznawane od 1984 r. artystom, którzy nie przekroczyli 50 roku życia i na stałe mieszkają w Anglii.

Goshka mieszka w Londynie już od 19 lat. Oprócz niej w 2008 r. uhonorowano trójkę innych artystów. Zwycięzca zostanie ogłoszony 1 grudnia 2008 r. Nagroda: czek na 30 tys. funtów, nie wspominając już o promocji nazwiska. – Natchnienie? A co to takiego? – powtarza pytanie Goshka Macuga. – Współczesna sztuka to przede wszystkim ciężka harówka. Szperam po archiwach, zbieram różne rzeczy i potem szukam dla nich nowych zestawień.

Goshka tworzy przeważnie instalacje, często wykorzystując prace innych artystów, poruszając się pomiędzy różnymi technikami i stylistykami. Jej twórczość zagłębia się w struktury instytucji działających na polu sztuki i stawia pytania o role, które odgrywają kuratorzy, artyści, kolekcjonerzy i krytycy.

W znakomity sposób odzwierciedla to, co się dzieje obecnie we współczesnej sztuce, która korzysta z dokonań nauki, historii, literatury. (...) Przekracza modne do tej pory estetyki, które zdominowały brytyjską sztukę – twierdzi Rachel Campbell-Jonson, krytyk sztuki pracująca dla „The Timesa”. Pytana o szanse Goshki, odpowiada dyplomatycznie: – Już samo wyróżnienie jest uhonorowaniem jej dokonań i jestem pewna, że jeszcze o niej usłyszymy.

Od momentu nominacji życie Goshki nabrało niesamowitego pędu. Jak z rękawa posypały się kolejne propozycje, choć i wcześniej ich nie brakowało. W muzeum Tate Britain można obejrzeć wystawę prezentującą dzieła wszystkich nominowanych. Jest m.in. praca Goshki „Deutsches Volk – Deutsches Arbeit”, którą pokazywała już na Berlin Biennale w 2008 r. oraz w Londynie na wystawie „Przedmioty w relacjach”.

Polityka 48.2008 (2682) z dnia 29.11.2008; Ludzie i obyczaje; s. 100
Reklama