Archiwum Polityki

Cyfra na wizji

Czy pora zmienić telewizor? Wszystko zależy od tego, do czego miałby służyć. Do oglądania telewizji cyfrowej z satelity, płyt DVD czy wręcz przeciwnie: do korzystania z kablówki bądź z tradycyjnej anteny. Za wszystkie nowinki trzeba bowiem słono płacić.

Prawdziwą rewolucję dla oczu obiecują abonentom Wizja i Cyfra+, oferujące program satelitarny cyfrowej jakości. Oznacza to w praktyce tyle, co w muzyce przejście z czarnych analogowych krążków i kaset na płyty CD. Obraz jak żyleta, bez odbić i zniekształceń, a dźwięk jak z kompaktu. Aby odbierać taki program, potrzebny jest abonament, dekoder oraz antena satelitarna (na szczęście z odchudzonym, tylko 60-centymetrowym talerzem).

Co istotne: aby odbierać telewizję cyfrową, nie potrzeba nowego telewizora, takiego ze sklepową wywieszką digital lub digital plus. Wystarczy telewizor tradycyjny. Nie potrzeba też telewizora stuhercowego (wystawianego z racji ceny na poczesnym miejscu w każdym salonie ze sprzętem RTV). Najbardziej zauważalna różnica jest taka, że przy częstotliwości stu herców - zamiast tradycyjnych 50 Hz - mniej migają wszystkie napisy. Obraz odnawiany jest bowiem dwa razy częściej, sto razy na sekundę. Można efekt porównać w sklepie na telegazecie czy notowaniach giełdowych biegnących paskiem u dołu ekranu.

Wywieszka digital - telewizor cyfrowy - jest zatem myląca i nie oznacza wcale: "specjalnie do telewizji cyfrowej", jak potrafią wmawiać sprzedawcy. Oznacza tylko dodatkowe układy poprawiające jakość obrazu (np. system 100 Hz digital plus firmy Sony podwaja częstotliwość klatek). Jednak coś za coś. Za częstotliwość 100 Hz trzeba dopłacić 1-1,5 tys. zł, a za digital - drugie tyle. Wybór należy do konsumenta, a różnica jakości odbioru w porównaniu z tańszymi modelami może być niewielka.

Na tym nie koniec czekających odbiorcę rozczarowań. Dźwięk stereo cyfrowej jakości odbieramy z satelity tylko wtedy, gdy w takim systemie jest nadawany. Polskie programy w pakiecie cyfrowym pozostają głównie w wersji mono. Nawet najbardziej technicznie zaawansowana TVP rzadko nadaje w stereo.

Polityka 14.1999 (2187) z dnia 03.04.1999; Społeczeństwo; s. 88
Reklama