Archiwum Polityki

Krucjata Pudelka

Twórcę Pudelka – pionierskiego plotkarskiego serwisu w Internecie – uważa się za wizjonera polskiej sieci. On zaś mówi o sobie: moralista.

Dla ostatnich, którzy nie wiedzą: „Pudelek to dziennik internetowy łączący treści lekkie z poważnymi, z akcentem na sensację i gwiazdy. Ukazuje się 7 dni w tygodniu”. Tak się przedstawia. Serwis dziennika oparty jest na mocnej współpracy z czytelnikiem: „Redakcja czeka na donosy, wycieki i PR. Tematyka: celebrities, obyczajowa, skandale, romanse, plotki oraz kontrowersje wokół biznesu i polityki”. Autor donosu wykorzystanego otrzymuje honorarium. „Materiały z gatunku domysły i niepotwierdzone plotki uważamy za zajmujące i jesteśmy na nie otwarci”.

Stronę główną Pudelka zaprojektowano w kolorze różowym, w prawym górnym rogu zamieszczone jest motto twórców: anonimowość i satysfakcja. Anonimowi są bowiem i redaktorzy, i informatorzy. Satysfakcja wynika z upolowania celebryty w głupiej sytuacji bądź na jego beznadziejnej wypowiedzi. Newsy są zwykle komentowane przez redaktorów oraz przez internautów. Redakcja stara się, by komentarz miał formę żartobliwą lub ironiczną, co pokazywać ma głęboki dystans do przedstawianego świata.

Ojciec plotki

Michał Brański ma 31 lat, studiował w SGH, w 1999 r. razem z kolegami Jackiem Świderskim i Krzysztofem Sierotą założył portal o2.pl i wymyślił komunikator Tlen. Jest członkiem zarządu spółki o2.pl, udziały każdego ze wspólników wyceniono ostatnio na 20 mln zł.

Pudelek, jego kontrowersyjne dziecko, według firmowej legendy urodziło się podczas podróży poślubnej Brańskiego do Stanów Zjednoczonych, która odbyła się w 2005 r. W Stanach, mówi Brański, na wykonane z ukrycia zdjęcia gwiazd można się natknąć na każdym rogu. Celebryta nie jest świętą krową, dystans wobec niego jest minimalny i odwrotnie proporcjonalny do popularności.

Polityka 4.2008 (2638) z dnia 26.01.2008; Kraj; s. 34
Reklama