Archiwum Polityki

Poczta lotnicza

Dwoje ministrów z kancelarii premiera Węgier - Gabriella Selmeczi oraz Istvan Balsai - podało się do dymisji po ujawnieniu przez prasę listu 31 parlamentarzystów do senatorów USA, aby poparli kandydaturę Stevena M. Jonesa na stanowisko ambasadora w Budapeszcie. Jones jest jednym z dyrektorów zakładów Lockheeda produkujących samoloty bojowe, w tym słynny F-16.

Lockheed od dłuższego czasu stara się sprzedać Węgrom samoloty i bierze udział w przeciągającym się przetargu. Ministrowie, którzy zbierali podpisy i byli również sygnatariuszami listu, są od dawna powiązani z interesami tej firmy na Węgrzech. Swoją inicjatywą naruszyli nie tylko kanony dyplomacji, ale obrazili obecnego ambasadora USA na Węgrzech Petera Tufo.

Afera eksplodowała nieoczekiwanie, niemal w rocznicę wyborczego zwycięstwa Związku Młodych Demokratów (FIDESZ). W koalicji z Partią Drobnych Gospodarzy oraz węgierskim Forum Demokratycznym młodzi politycy FIDESZ twardą ręką przejęli władzę z wszystkimi możliwymi do objęcia urzędami.

Opublikowany przez dziennik "Nepszava" list był zaadresowany do republikańskich senatorów Josepha R. Bildena - przewodniczącego komisji spraw zagranicznych, oraz wiceprzewodniczącego Jesse Halmsa. W kręgach rządowych w pierwszej chwili próbowano zaprzeczyć jego istnieniu. Potem większość sygnatariuszy stwierdziła, że nie wiedziała, pod czym się podpisuje. Bezsporne natomiast okazały się powiązania inicjatorów listu z koncernem Lockheeda.

34-letnia Gabriella Selmeczi jest nie tylko najładniejszą i najlepiej uczesaną posłanką obecnego parlamentu, ale wybitną osobistością w partii Młodych Demokratów. Swego czasu świetna reporterka telewizyjna prowadziła salon polityczny i odegrała dużą rolę w kampanii wyborczej w 1994 r. Już wtedy została posłanką. Ostatnio Victor Orban, premier i przywódca FIDESZ, powierzył jej sekretariat stanu do spraw ubezpieczeń społecznych w swojej kancelarii. Istotnym stał się fakt, że jej życiowy partner Gabor Ronai jest przedstawicielem Lockheeda na Węgry i ściśle współpracował ze Stevenem M. Jonesem, który wielokrotnie przyjeżdżał na Węgry. Ronai był też głównym organizatorem lobby na rzecz zakupu samolotów F-16.

Polityka 28.1999 (2201) z dnia 10.07.1999; Świat; s. 35
Reklama