Archiwum Polityki

Kariera na włosku

Obowiązkowe testy na obecność narkotyków dla kandydatów na policjantów i prewencyjne badania funkcjonariuszy proponuje wprowadzić Biuro Spraw Wewnętrznych.

BSW, czyli tzw. policja w policji, co roku przygotowuje raport o stanie dyscypliny wśród funkcjonariuszy. W 2007 r. zanotowano 12 przypadków złamania przez policjantów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (rok wcześniej – 19). Osiem przypadków dotyczyło posiadania przez policjanta narkotyków, dwa – handlu nimi.

Wprowadzenie testów wymagałoby zmian w ustawie o policji, ale, jak twierdzą pracownicy BSW, to kwestia najwyżej kilku miesięcy. Obowiązujące obecnie przepisy nie pozwalają skontrolować policjanta, który nie jest podejrzany o branie środków odurzających.

W przyszłości testy przede wszystkim mieliby przechodzić kandydaci do pracy w policji. Nie wiadomo jeszcze, czy kontrole byłyby dokonywane za pomocą zwykłych testerów narkotykowych, czy byłyby to badania laboratoryjne, sprawdzające obecność śladów narkotyków w organizmie za pomocą badania włosa. Jeden narkotest kosztuje ok. 50–60 zł, badanie włosa zaś – 2,5 tys. zł.

W przypadku losowego sprawdzania czynnych policjantów w grę mogłaby wchodzić także analiza moczu czy krwi. Podobne badania przechodzą od lat amerykańscy policjanci.

Polityka 25.2008 (2659) z dnia 21.06.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama