Archiwum Polityki

Ekumeniczne doktoraty

To pierwszy taki eksperyment w skali kraju: teologowie prawosławni, protestanccy oraz rabini, obok księży i teologów katolickich, kształcą duchownych i świeckich doktorantów w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Na razie zajęcia odbywają się w ramach programu pilotażowego, ale od przyszłego roku ruszają pełnowymiarowe, czteroletnie studia teologiczne.

Na specjalizacji liturgicznej doktoranci mają poznawać liturgię katolicką w kontekście judaistycznej, z której się wywodzi, i innych liturgii chrześcijańskich. Specjalizacja homiletyczna dotyczyć będzie komunikacji w liturgii, czyli głoszenia kazań, a katechumenalna – przygotowywać do pracy z ludźmi niewierzącymi, którzy chcą przyjąć chrzest.

Zwyczajowo na katolickich uczelniach katolicy uczą o judaizmie, prawosławiu czy protestantyzmie – jest to więc wiedza z drugiej ręki. Chcemy to zmienić częściowo ze względów naukowych, ale także po to, by znajdować jak najwięcej tego, co łączy – burzyć wzajemne stereotypy czy podejrzliwość – tłumaczy inicjator pomysłu ks. prof. Wiesław Przyczyna, dyrektor Instytutu Liturgicznego PAT. Przyznaje, że bezpośrednią inspiracją stała się niedawna kolejna seria polskich sporów i napięć – ataki na Jana Tomasza Grossa po publikacji „Strachu” czy wykłady Jerzego Roberta Nowaka.

Polityka 21.2008 (2655) z dnia 24.05.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama