Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Rosji udało się spalić członkostwo Gruzji w NATO.
Sarah Mendelson

specjalistka do spraw Rosji w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie
Na tle konfliktu w Gruzji eksperci podzielili się podobnie jak politycy. Jedni uważają, że Rosja skazała się swym działaniem na kwarantannę, drudzy, że owszem zapłaci pewną cenę, ale postawiła na swoim. Czas pokaże, czy i na jakich warunkach możliwe jest przyjęcie Gruzji do Sojuszu. Na razie wiemy jedno, że nawet rozwiązanie kwestii gruzińskiej nie rozwiąże kwestii rosyjskiej: jaka ma być skuteczna kompleksowa polityka Zachodu wobec Rosji?

 

Izraelczycy każdej nocy śnią, że obudzą się w kraju bez Palestyńczyków, a Palestyńczycy marzą, że rano Żydzi wrócą, skąd przyszli.
Daniel Barenboim


pianista i dyrygent zaangażowany w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie
Barenboim śni natomiast, że pewnego dnia władze Izraela dojdą do wniosku, że nie ma militarnego rozwiązania blisko-wschodniego konfliktu i rozpoczną dialog z Palestyńczykami. Aby ten sen się spełnił, Żydzi muszą przyznać, że swoje państwo zbudowali na krzywdzie Palestyńczyków, a Arabowie muszą wykazać więcej zrozumienia dla prześladowanego przez wieki narodu, który na ich ziemiach znalazł swoją przystań. Żeby jednak wszystko zagrało jak w orkiestrze, trzeba wielkiej odwagi i mądrego solisty.

 

Bądźcie racjonalni, jedzcie mniej mięsa.
John Anthony Allan


profesor londyńskiego King’s College
Ludzie jedzący mięso każdego dnia zużywają 5 m sześc. wody. W porównaniu z tym wanna pełna wody to niewielka kałuża. Profesor Allan przekonuje: najwięcej wody zużywa się w procesach produkcji żywności.

Polityka 35.2008 (2669) z dnia 30.08.2008; Świat; s. 40
Reklama