Rząd obiecał ofiarom huraganów stuprocentowe odszkodowanie z budżetowej kasy. Jeśli budżet ma być tak hojny, to po co są towarzystwa ubezpieczeniowe?
Dla Stanów Zjednoczonych umowa w sprawie tarczy jest wymiernym sukcesem. Ale co konkretnie zyskała Polska?
Jak zminimalizować skutki kryzysu energetycznego, który nas niechybnie czeka w ciągu roku?
Polacy współczują Gruzinom – jak wynika z badań – ale też czują obawę przed Rosją. Podobają im się ostre słowa Kaczyńskiego, ale też mają nadzieję, że na zapleczu toczy się polityka ostrożniejsza i sprytniejsza, która ochroni kraj przed konsekwencją takich wypowiedzi. Te wszystkie dylematy nie istnieją jednak w publicznej debacie.
Władze Nowego Sącza przystępują do akcji rozśrodkowania (przesiedlenia) Romów (Cyganów). Wyprowadzi się ich z enklaw społeczno-kulturowych (gett) i skonsoliduje (wymiesza) ze społecznością innych Polaków (białych). Dla dobra publicznego (żeby był spokój).
Kiedyś diler narkotyków spławiał małolata: zajmij się samochodzikami. Teraz na terapię trafiają wyniszczone, zdewastowane psychicznie 13-latki.
Kreml porównuje południową Osetię z Kosowem, a Cchinwali ze Srebrenicą. Dla prof. Żanny Czoczijewej, Osetynki, nowymi nazistami są Gruzini. Z kolei tuba naszych narodowców właśnie w Putinie widzi nowego Hitlera.
Jeszcze tylko jeden jesienny pobór. Ostatni. Od przyszłego roku do koszar pójdą tylko ochotnicy. Wojsko ma się przekształcić w armię zawodową, profesjonalnie przygotowaną na nowe rodzaje zagrożeń. Zapowiada się najtrudniejsza operacja od zakończenia drugiej wojny światowej.
Trzy kwartały zajęło rządowi PO-PSL przygotowanie projektów ustaw mających uprościć i przyspieszyć procedury związane z budową autostrad. Wejdą w życie za sześć miesięcy, a rok później będzie można ocenić, czy zdały egzamin. Złe prawo to jeden z wielu powodów blokujących budowę dróg. A co z innymi blokadami?
Ryszard Krauze, jeden z najbogatszych Polaków, potrzebuje pieniędzy. Dlatego sprzedaje Bioton, perłę swego imperium. Zbudował je dzięki doskonałym stosunkom z politykami wszystkich opcji. Teraz, z ich powodu, może je stracić.
Polacy więcej pracują i częściej się bawią. Dzięki hojności sponsorów ten rok będzie rekordowy pod względem liczby plenerowych imprez, koncertów i festiwali.
Rosyjscy nacjonaliści coraz głośniej upominają się o Krym, gdzie mieszka 1,7 mln Rosjan i stacjonuje Flota Czarnomorska.
Kto mówi, że w Polsce kwitnie korupcja, powinien zajrzeć do Bułgarii.
Jak zgodnie z prawem nawiązać kontakt z kobietą? Które przekleństwa są karalne, a które wyzwiska obelżywe? Włosi, urodzeni pieniacze, zasypują sąd najwyższy pozwami w sporach o obyczaje.
Geremek opowiada, Żakowski pyta.
Uzależnienie od włoskiego piękna.
Przez niemal cały XX w. pisarze i intelektualiści odgrywali istotną rolę w krajach europejskich. Dlaczego po 1989 r. przestali być głosem sumienia?
Kino nie rozpieszczało nas tego lata. W nagrodę w ostatni weekend wakacji dostajemy musical „Mamma Mia!”.
W jaki sposób walczyć o przetrwanie ambitnego teatru w powodzi komercji i taniej rozrywki? Czesi znaleźli odpowiedź: trzeba wyjść na ulicę, a nawet wykorzystać w tej batalii pornografię!
Rozmowa z Markiem Minkowskim, jednym z najwybitniejszych dyrygentów współczesnych, nowym dyrektorem muzycznym orkiestry Sinfonia Varsovia
Kolejna płyta (Ko)lekcji Polskich Kabaretów zatytułowana jest „Mordy wy nasze”, lecz wbrew pierwszemu skojarzeniu, nie chodzi tu o twarze naszej elity politycznej, lecz o mordy w sensie jak najbardziej kryminalnym. Wśród wykonawców m.in. Irena Kwiatkowska, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski i Grupa Rafała Kmity.
W sierpniu 1988 r. doszło do zmiany taktyki działania zarówno po stronie władz PRL, jak i nieuznawanej przez nich Solidarności. Z dzisiejszej perspektywy można uznać, że to wtedy uchylono furtkę do Okrągłego Stołu.
Historia Gruzji ma z Polską więcej wspólnego niż może myślimy. I nie chodzi tu o wciąż popularnego w Gruzji filmowego czołgistę Grigorija Saakaszwilego z „Czterech pancernych i psa”.
W naszym organizmie działa skomplikowany system przekazywania impulsów elektrycznych. Coraz więcej terapii polega na tym, że potrafimy weń skutecznie ingerować.
Rozmowa z Theresą Hitchens, specjalistką w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego
Marion mówi o sobie: pierwsza stacjonarna czarownica w Polsce. Została inicjowana w Wielkiej Brytanii, w kulcie Wicca. To jeden z najszybciej rozwijających się nurtów neopogaństwa.
Rozmowa z Bartkiem Kędzierskim, twórcą filmów animowanych
Czy po podpisaniu porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej rząd czekają równie trudne negocjacje z przyszłymi sąsiadami amerykańskiej bazy w Redzikowie?
Półprawdą jest sugestia, że Polak „lubi lżejsze rozmowy”, a Niemiec poważne.
Stolica Chin przypomina gospodarza, który wyprawił wspaniały bankiet i czeka, aż wszyscy goście już sobie pójdą, by chwilę odpocząć. I nikt nie wie, co będzie, kiedy się za moment obudzi.