Jak się dowiadujemy, w związku z nasilającymi się rozbieżnościami co do miejsca, treści i charakteru zbliżających się obchodów 20-lecia czerwca 1989 r., w willi w Klarysewie odbyła się tajna narada ekspertów PiS i Platformy celem ustalenia wspólnego planu uroczystości. Udało nam się dotrzeć do opracowanego tam zarysu programu. Poniżej przedstawiamy szkic tego zarysu.
Ponieważ ze względu na zasadniczą przeciwstawność stanowisk nie udało się uzgodnić, czy centralne obchody będą miały miejsce w Warszawie czy w Gdańsku, ustalono, że odbędą się one w Kutnie. Bez większych trudności zestawiono listę zaproszonych gości. Znaleźli się na niej papież Benedykt XVI, prezydent Obama, kanclerz Merkel, prezydent Sarkozy, premier Brown, królowa Elżbieta oraz przywódcy wszystkich pozostałych państw świata. Prezydent i premier Polski polecą na uroczystości oddzielnymi samolotami, natomiast goście, po przybyciu do Warszawy, udadzą się do Kutna specjalnym pociągiem. Przyjmowani będą z tradycyjną staropolską gościnnością. Już w Warszawie powitani zostaną chlebem i solą. Na pokładzie pociągu przewidziano catering: kanapka ze schabem, szynką lub polędwicą sopocką, małpka markowego trunku, lody. W Kutnie goście będą mieli możliwość degustacji miejscowych wyrobów wędliniarskich, odbędą się też występy zespołów ludowych, przejażdżki bryczką, a także ognisko z pieczeniem barana.
Zagraniczni dostojnicy zaproszeni zostaną do paneli dyskusyjnych, obejmujących tematyką nie tylko samą rocznicę, ale też najszerzej rozumiane jej konteksty historyczne i polityczne. Szczególnie ciekawie zapowiadają się międzynarodowe dyskusje „Wpływ agentury zagranicznej na porozumienia Okrągłego Stołu” oraz „Co świat zawdzięcza Polsce, co jest jej winien i jak się z tego wywiązuje”, obie moderowane przez Jana Pospieszalskiego.