20 lat temu wyrwaliśmy się z systemu opartego na Kłamstwie. Ale w dzisiejszej Polsce kłamstwa czują się dobrze jak nigdy. Co począć, gdy rzeczywistość rządzoną przez Kłamstwo zastępuje
nr 18 z 6 maja 1989 r.
Jubileusz GW: Nie byłoby Trzeciej Rzeczpospolitej, jaką znamy, bez Adama Michnika i ludzi „Gazety”.
Znamy już oficjalne partyjne listy polskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jaką narodową reprezentację wysyłamy zatem do Europy, z jakimi kwalifikacjami, myślami i doświadczeniami?
Sprawa Jacka Karnowskiego może kosztować Platformę Obywatelską utratę władzy w Sopocie. Sopoccy radni z PO w obronie swojego prezydenta zbuntowali się przeciwko premierowi.
Zamiast kryzysowej fali powrotów Polaków, mamy nowe zjawisko migracji za okazją. Rodacy jeżdżą, gdzie się da, gdzie tylko czeka praca. Socjologowie już to nazwali: emigracja cyrkulacyjna.
Na stwardnienie boczne zanikowe, czyli SLA, choruje Stephen Hawking. Umarli na nie bejsbolista Lou Gehrig i aktor David Niven. Japończycy mówią: to najbardziej nieuleczalna ze wszystkich
Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP, o szoku 4 czerwca, rozwiązywaniu PZPR, szlifowaniu partyjnego betonu i o tym, kiedy po raz pierwszy pomyślał, że może zostać prezydentem
Powoływanym 30 lat temu sądom rodzinnym towarzyszyły wielkie nadzieje. Miała powstać nowoczesna instytucja, która mądrze pomoże i otoczy opieką zagrożone rodziny. Dziś pod ich kuratelą
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, mówi o tym, jak radzą sobie polskie banki w obliczu kryzysu finansowego i jak chronić klientów przed jego skutkami.
Amerykański bank centralny tworzy miliardy dolarów za naciśnięciem klawisza. Czy po kryzysie czeka nas hiperinflacja?
Małe i średnie przedsiębiorstwa, tzw. misie, są bardziej odporne na kłopoty niż duże. Szybciej dostosowują się do nowych warunków, więc także obecny kryzys nie zapowiadał się dla nich
VI Festiwal Filmowy Planete Doc Review
Pewne tabu niemieckiej historii
Realizm magiczny w popegeerowskiej wiosce
Rzym czasów Mussoliniego w Operze Narodowej
Fenomenalna opowieść! - pisze K. Szczuka
Katalog męskich pokrak
Ateizm i jego pretensje naukowe
„Star Trek” to nie tylko filmy i seriale telewizyjne. To jeden z największych fenomenów kultury popularnej, wpływający także na inne dziedziny życia. Do kin trafia właśnie kolejny odcinek legendarnej sagi kosmicznej.
Wszyscy mówili, że się nie uda, ale ja raczej wiem, co można, a co nie. I udało się – aktor Emilian Kamiński opowiada o urokach budowania teatru w Polsce.
Minęło 40 lat od śmierci Krzysztofa Komedy, a także od początków Instytutu Jazzu w Katowicach. Czy dziś polski jazz ma szanse dorównać klasą dawnym mistrzom?
Są uczeni, którzy uważają, że najskuteczniejsze w ratowaniu Ziemi przed dewastacją byłyby systemy niedemokratyczne.
Gdyby lekarze potrafili przekonać chorych do przestrzegania swoich zaleceń, a pacjenci brali wszystkie przepisane lekarstwa, moglibyśmy zaoszczędzić nawet 6 mld zł.
Przez ostatnie 60 lat bogate kraje przekazały Afryce przynajmniej bilion dolarów, by wyrwać ją z ubóstwa. Tymczasem obdarowani są biedniejsi, niż byli.
Pół roku temu Declan Ganley wyglądał na pewnego wygranego tegorocznych wyborów europejskich. Dziś szanse jego partii mieszczą się w granicach błędu statystycznego.
Do Niemiec przyjechały jako małe dziewczynki, w latach 70., z rodzicami gastarbeiterami z Turcji. Dorastały w dwóch kulturach i dwóch językach. Dziś jako czterdziestoletnie kobiety piszą
Rozmowa z Saszą Ciechanowiczem, szefem Akcji Humanitarnej, organizacji pozarządowej z Petersburga.
Rozmowa z Matiasem Palm-Jensenem, szwedzkim przewodniczącym ogólnopolskiego Konkursu Twórców Reklamy, założycielem słynnej agencji Farfar w Sztokholmie
Jej droga do delfinów, fok i żółwi morskich na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczęła się od traszek i kijanek na warszawskim Żoliborzu.
Rozmowa z Martą Sziłajtis-Obiegło, najmłodszą Polką, która w pojedynkę opłynęła Ziemię, o samotności, potrzebie przestrzeni i o tym, za co idzie się do piekła
Najchętniej bym napisał, że Suski ma we łbie kluski, ale nie napiszę, bo może to przeczytać moja kochanka i powie to żonie mojego brata.
Co się zmieniło przez pięć lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Poprawiło się czy pogorszyło? Mieszkańcy Suchowoli na Podlasiu, geograficznego środka Europy, zdania mają podzielone.