Archiwum Polityki

Proces w proteście

Stowarzyszenie Otwarte Forum przygotowuje dwa pozwy cywilne przeciwko „Rzeczpospolitej”, które zostaną złożone w połowie września. To odpowiedź na brak przeprosin za cykl publikacji, w których osoby homoseksualne zostały porównane do chorych na zoofilię. Chodzi o rysunek Andrzeja Krauzego i felieton Macieja Rybińskiego – Małżeństwa kozio-ludzkie zgodne z naturąz 15 czerwca oraz artykuł Tomasza P. Terlikowskiego – „Rewolucja homoseksualna” z 25 czerwca.

Pozwy będą identyczne – jeden od kobiety, drugi od mężczyzny. – Chcemy uniknąć sytuacji z bodajże 2006 r., kiedy w Poznaniu cztery lesbijki wygrały proces z dwoma radnymi, a prasa napisała, że wygrali geje. Dziewczynom to się bardzo nie spodobało – mówi Wojciech Szot, członek Stowarzyszenia Otwarte Forum. – Ta sprawa dotyczy nas wszystkich – dodaje.

Będą domagać się przeprosin na łamach prasy i zadośćuczynienia finansowego na cel społeczny.

W ostatnich miesiącach ukazał sRaport o homofobicznej mowie nienawiści w Polsce” pod redakcją Grega Czarneckiego, w którym pojawia się projekt zmian w kodeksie karnym. Jego celem jest zwiększenie ochrony osób, wobec których są popełniane przestępstwa z powodu ich płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności lub orientacji seksualnej. – Projekt zostanie przedłożony we wrześniu przez grupę posłów i posłanek zrzeszonych w różnych obozach politycznych – nie tylko lewicowych, także tych związanych z Platformą Obywatelską – mówi Robert Biedroń, członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii.

Polityka 36.2009 (2721) z dnia 05.09.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 9
Reklama