Archiwum Polityki

Naukowe Noble 2009

Fizjologia i medycyna

Elizabeth H. Blackburn

(lat 61) z University of California w San Francisco, Carol W. Greider (48) z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore i Jack W. Szostak (57) z Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital w Bostonie oraz z Howard Hughes Medical Institute – za odkrycie, jak chromosomy są chronione przez telomery i enzym zwany telomerazą. Mówiąc prościej: dzięki ich odkryciom lepiej rozumiemy, jak komórka się dzieli, dlaczego się starzeje i czasem rakowacieje. Nagrodę podzielono równo.

Fizyka

Charles K. Kao

(76) ze Standard Telecommunication Laboratories w Harlow w Wlk. Brytanii oraz z Chinese University w Hongkongu za fundamentalne odkrycia dotyczące transmisji światła we włóknach optycznych. „Ojcu telekomunikacji światłowodowej” przyznano pół nagrody. Drugą połowę do równego podziału otrzymali Willard S. Boyle (85) i George E. Smith (79) – obaj z Bell Laboratories w Murray Hill (USA) – za wynalezienie półprzewodnikowego przetwornika CCD, który jest podstawą fotografii cyfrowej.

Chemia

Venkatraman Ramakrishnan

(57) z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge, Wlk. Brytania, Thomas A. Steitz (69) z Yale University w New Haven (USA) i Howard Hughes Medical Institute oraz Ada E. Yonath (70) z Weizmann Institute of Science w Rehovot (Izrael) – za badania nad strukturą i funkcjonowaniem rybosomów. Mają one kluczowe znaczenie w procesie wytwarzania białek w komórkach. Nagrodę podzielono równo.

Warto zauważyć, że po raz pierwszy w historii Nagrody Nobla w jednym roku wyróżniono nią aż trzy kobiety.

Polityka 42.2009 (2727) z dnia 17.10.2009; Nauka; s. 74
Reklama