Archiwum Polityki

Dali radę

Najnowsza edycja Pięćsetki potwierdza, że w Polsce nie było kryzysu, tylko spowolnienie.
Komentując rok temu poprzednią listę największych polskich spó­łek obawialiśmy się wpływu światowego kryzysu na naszą gospodarkę. Wówczas wielu ekonomistów, reprezentujących najważniejsze organizacje gospodarcze, twierdziło, że Polska nie uniknie recesji i eksplozji bezrobocia, a gwałtownie osłabiający się złoty wydawał się wróżyć nadchodzące kłopoty.

Patrząc na Pięćsetkę 2009, trudno nie odetchnąć z ulgą. Oczywiście w przypadku większości firm nie ma już mowy o solidnych wzrostach zysków i przychodów, do jakich przyzwyczaiły nas w poprzednich latach dobrej koniunktury. Ale porównując dane za 2008 i 2009 r. wyraźnie widać przede wszystkim ogromną stabilność największych polskich firm – bardzo wiele z nich zanotowało wyniki praktycznie na niezmienionym poziomie.

Jednak kilka branż, które 2009 r. na pewno nie mogą zaliczyć do udanych, spowodowało, że łączna kwota przychodów 500 największych spółek nieco spadła – z 878 do 853 mld zł. Jednak poprawiły się wyniki finansowe – łączny wynik finansowy netto firm, które takie dane udostępniają (czyli suma zysków minus suma strat) wzrósł z 29 do 34 mld zł.

To pokazuje, że efekt przyniosły różne programy oszczędnościowe, wdrażane często profilaktycznie, nawet przez tych, którym ostatecznie spowolnienie nie zaszkodziło. Co ważne, cięcia odbiły się tylko w niewielkim stopniu na wielkości zatrudnienia. Na ubiegłorocznej liście w pięciuset figurujących na niej spółkach było 1,28 mln miejsc pracy, a teraz jest to tylko o 50 tys. mniej.

Czy w naszym rankingu znalazły się naprawdę wszystkie największe firmy działające na polskim rynku? Oczywiście nie, bo przekazywanie informacji o wynikach jest dobrowolne. Jeśli spotykamy się z odmową w przypadku spółek notowanych na giełdzie (zdarzają się niestety takie kuriozalne sytuacje, pokazujące, że nie wszyscy jeszcze rozumieją pojęcie relacji inwestorskich), po prostu zaglądamy do bilansów, które takie firmy muszą publikować.

Polityka 19.2010 (2755) z dnia 08.05.2010; _PUSTY_; s. 11
Reklama