Archiwum Polityki

Pieniądze nie uciekły

Wszystkie banki w Polsce obronną ręką wyszły z kryzysu finansowego, ale niektórym nie udało się uniknąć spadku aktywów. Znacznie lepiej na ich tle poradziły sobie Otwarte Fundusze Emerytalne. Może państwo zbyt mocno je wspierało?
Na początek czytelnikom „Polityki” należy się wyjaśnienie – lista największych spółek z branży finansowej ma znacznie krótszą historię niż Pięćsetka. Przygotowaliśmy ją po raz drugi, w nieco zmienionej formule. Wykorzystując ubiegłoroczne doświadczenie, postanowiliśmy od tego roku szeregować instytucje finansowe nie według kapitałów własnych, ale wielkości aktywów. Uważamy, że ta zmiana pozwoli lepiej porównać przedsiębiorstwa zajmujące się różnego typu działalnością: banki, Powszechne Towarzystwa Emerytalne, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeniowe czy firmy leasingowe. Oczywiście dajemy też informacje dotyczące kapitałów własnych, ale nie decydują już one o miejscu spółki na liście.

Poza tym od tego roku robimy ranking 100 (a nie jak poprzednio tylko 50) największych przedsiębiorstw finansowych. Dzięki temu listy nie zdominowały najbardziej znane banki, jak za pierwszym razem. Znalazło się również miejsce dla większej liczby PTE, TFI czy ubezpieczycieli. Nie pominęliśmy również banków spółdzielczych, które oczywiście nie mogą równać się z giełdowymi rywalami, ale systematycznie umacniają pozycję w swoich regionach i mają coraz większe znaczenie dla polskiej gospodarki.

Na pierwszych pięciu miejscach tegorocznego zestawienia znalazły się grupy kapitałowe najważniejszych banków – wygrał PKO BP przed Pekao SA. Ten wynik nie zmieniłby się także, gdybyśmy, podobnie jak w poprzednim roku, szeregowali spółki pod względem wielkości kapitałów własnych. Dwaj giganci mogą 2009 r. – trudny nie tylko dla branży finansowej – zaliczyć do udanych, bo ich aktywa wzrosły. Jednak już na kolejnych pozycjach tabeli widać, że światowy kryzys gospodarczy, choć nie poczynił w Polsce wielkiego spustoszenia, pozostawił ślady.

Wiele znanych banków zanotowało spadki aktywów – kilku lub kilkunastoprocentowe.

Polityka 19.2010 (2755) z dnia 08.05.2010; _PUSTY_; s. 20
Reklama