Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Zarówno rząd Obamy, jak i republikańska opozycja winne są bardzo nieodpowiedzialnej krótkowzroczności; brakuje im myślenia naprzód.
Jeffrey Sachs

dyrektor Instytutu Ziemi na Uniwersytecie Columbia
Sachs, niegdyś zaangażowany w polską transformację, potem czuwający nad Millenijnymi Celami Rozwoju, przypomina dziś receptę na przełamanie kryzysu: inwestowanie w przyszłość – zwłaszcza w zróżnicowanie źródeł energii, nowoczesną infrastrukturę, szkolenie pracowników. Recepta ta jest zapewne uniwersalna, aż głupio pytać, dlaczego mało kto ją stosuje.

 

Raport jest surowy i sprawiedliwy.
Traian Băsescu

prezydent Rumunii
Z rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej o postępach Rumunii i Bułgarii w reformowaniu sądownictwa i walce z korupcją wynika, że ostatnio znacznie lepiej radzi sobie Bułgaria. Dla Rumunii raport jest miażdżący; reformy straciły tempo, orzecznictwo jest niespójne, przedstawicieli sądownictwa trudno przekonać do jakichkolwiek zmian, a w kraju panuje ogólny rozgardiasz. Prezydent Rumunii uznał raport i nawet go pochwalił, ale zaproponował też, że wypracuje własny, na podstawie którego KE będzie mogła poprawić swój dokument. Jak widać, ocena komisji jest słuszna.

 

Uribe to szaleniec. Szuka tylko powodu do kłótni.
Hugo Chavez
prezydent Wenezueli
Wenezuela zerwała stosunki dyplomatyczne z Kolumbią. Wszystko z powodu oskarżeń o udzielanie schronienia lewackim rebeliantom z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Spór o ich obecność w Wenezueli toczy się między obu krajami od lat. Kolumbii i Wenezueli jest dziś zupełnie nie po drodze; ta pierwsza mocno wspiera Amerykanów i swoją pozycję w regionie buduje na tej przyjaźni, a ta druga widzi w Ameryce samo zło.

Polityka 31.2010 (2767) z dnia 31.07.2010; Świat; s. 78
Reklama