Subiektywny ranking koszmarów estetycznych
Mgła w Smoleńsku była zjawiskiem naturalnym, a Lech Kaczyński nie miał alkoholu we krwi; nie można wykluczyć strącenia Tupolewa tajemną bronią, nie były to jednak środki wybuchowe. Takie informacje ze śledztwa w sprawie smoleńskiej katastrofy przekazała prokuratora wojskowa.
Rafał Rogalski – pełnomocnik pięciu rodzin w postępowaniu dotyczącym katastrofy smoleńskiej – wciąż wychodzi poza rolę adwokata. Zawsze chciał być prokuratorem. I właściwie nim jest.
Sprawa krzyża pod Pałacem Prezydenckim jest załatwiona tylko pozornie i prowizorycznie.
Były premier, mówi Janinie Paradowskiej o tym, co by doradzał nowemu prezydentowi, o ofensywie smoleńskiej PiS i politycznym uwikłaniu Kościoła
SLD nie walczy już o życie. Teraz walczy o władzę. Stary Sojusz nie miał na nią szansy. Więc powstaje nowy.
Mimo powołania sejmowej komisji śledczej trudno wyjaśnić okoliczności śmierci Barbary Blidy. Wydaje się, że służbom specjalnym, prokuratorom i wielu politykom najbardziej zależy na tym, by sprawę umorzyć.
Czy nowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wystarczy, by odmienić życie krzywdzonym i krzywdzącym?
Nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego ma wizję reformy polskiej armii. Tyle że zupełnie inną niż minister obrony narodowej. Ktoś będzie musiał ustąpić.
Czarno-biały samurajski epos łączy klasyczną formułę kina walki z elementami spaghetti westernu.
Połączenie „Matriksa” z „2001: Odyseją kosmiczną”
Dużo będzie w tym roku muzyki XIX w., w tym równolatka i kolegi Chopina – Schumanna, w wykonaniu m.in. Marthy Argerich i Mischy Maisky’ego.
Z opisów 20 spektakli, które zostaną pokazane podczas XIV Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego (30 lipca–8 sierpnia), wynika, że organizatorzy dopasowali festiwalową ofertę do nastrojów rozleniwionych upałami widzów.
Lato sprzyja łączeniu przyjemności. Można np. leżeć w parku na trawie, schładzać rozgrzany słońcem organizm napojami i oglądać filmy.
Opowieść o mistrzu krawieckim Dawidzie Cukierze, twórcy rozchwytywanych w PRL staników i gorsetów
Czytając te notatki uczestniczymy w jakimś erotycznym tańcu śmierci.
Pora na trzecią "straszną" książkę wydaną przez POLITYKĘ w serii "Lato z kryminałem 2010".
●●●●●○
Tu i ówdzie trafia się naprawdę przyzwoita wersja którejś z jedenastu zamieszczonych na płycie klasycznych bluesowych kompozycji.
●●●●○○
W kręconym właśnie filmie Jerzego Hoffmana „Bitwa warszawska 1920 roku” rolę Piłsudskiego gra Daniel Olbrychski, którego podobieństwo do marszałka na pierwszy rzut oka nie jest uderzające.
Na urlopie możemy czytać bez ograniczeń to, co chcemy, nadrabiać zaległości i wracać do klasyki. Co warto zabrać ze sobą w tym roku?
Twórczyni głośnych „Ran wylotowych” opowiada o swoich polskich korzeniach i nowych planach zawodowych.
Inaczej jak czeskie browarniki o nas nie mówili.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Co łączy literaturę fantastyczną, jedną z największych drukarni w Europie i popularny internetowy sklep Merlin? Wspólne losy ich założycieli, które są niczym polska droga do kapitalizmu. 20 lat transformacji naszego kraju w pigułce.
Czy banki zapłacą za kryzys? Część rządów ma na to ochotę. Same banki jawnie ostrzegają, że każdy nowy podatek przerzucą na klientów. I znowu oberwie nie ten, kto powinien.
Kupujesz na wakacjach pamiątkę czy gofra? Pamiętaj o paragonie. Kasa fiskalna drukuje go jako dowód uczciwych relacji na linii klient–sprzedawca–fiskus. Tymczasem wszyscy się przed nim bronią.
Uruchomienie przed 165 laty pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej uważa się za początek kolei na ziemiach polskich. Zanim infrastruktura i stary tabor rozsypią się do końca, warto wybrać się w podróż trasą wiedenki.
W czasie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii i Włoch przerzucono do okupowanego kraju 316 cichociemnych – spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych. Blisko 100 z nich walczyło w Powstaniu Warszawskim. Ich przygotowanie i przerzut kosztowały więcej niż szkolenie komandosów GROM.
Mit Edwarda Gierka – dobrego gospodarza i patrioty – narodził się jednak dużo wcześniej.
Rozmowa z prof. Fransem de Waalem, biologiem, prymatologiem, o zwierzęcej moralności
Wikimania – doroczny zjazd encyklopedystów amatorów, który tym razem odbył się w Gdańsku, pokazał, że ten globalny ruch wspaniale się rozwija. Ale wciąż nie w pełni rozumiemy jego znaczenie.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Miesiąc piłkarskiej fiesty zmienił RPA, a może i całą Afrykę.
Władze amerykańskie stworzyły tak rozległy aparat wywiadowczy, że same go już nie ogarniają. Z pomocą przyszli dziennikarze śledczy „The Washington Post”.
ONZ obchodzi rok różnorodności biologicznej. Smutna to feta, skoro wiele gatunków nie dotrwa do jego końca.
Mój ojciec 1 stycznia 1919 r. późnym wieczorem zabrał mnie, ośmiolatka, na skrzyżowanie Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich, gdzie mieścił się Dworzec Główny. Przyjechał do Polski Ignacy Paderewski - mówi Kordian Tarasiewicz.
W lipcu 1944 r. setka małych dzieci z Warszawy wyjeżdża na letnisko do Stoczka Łukowskiego. Kiedy wybucha powstanie, nie mają dokąd wracać. W ich życiu zaczyna się dramatyczny epizod, którego skutki dają o sobie znać przez wiele lat.
Kiedy strażacy wyciągali z wody ciało, tuż obok kąpano się w najlepsze. Nikomu nie przeszkadzało, że utonął człowiek.
Mała Francja – tak nazywano po wojnie Suliszów, dzielnicę Jedliny Zdroju koło Wałbrzycha. Mieszkali tam repatrianci z Francji, którzy gaworząc we français, jedząc ratatouille i grając w pétanque leczyli tęsknotę za utraconą krainą szczęśliwości.