Archiwum Polityki

Wakacje na dowód

Podróżowanie bez paszportu poza granice UE i Schengen? To możliwe. Niektóre z państw europejskich nienależących do tej strefy pozwalają na wjazd turystom z Polski legitymującym się dowodem osobistym. Bez paszportu można podróżować np. po Chorwacji, Macedonii, Serbii czy Czarnogórze. – Przepisy są jednolite: jeżeli dorośli mogą podróżować do danego kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego, to dzieci także – tłumaczy Grzegorz Jopkiewicz z MSZ.

Warto jednak mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku podróżowania po Unii brak paszportu może utrudniać korzystanie z niektórych usług – wypożyczania samochodu, nocowania w hotelu, przeprowadzania operacji bankowych czy korzystania z pomocy lekarskiej.

Wynika to m.in. z faktu, że aktualny dowód osobisty nie wskazuje, jakie jest obywatelstwo jego posiadacza – mówi Grzegorz Jopkiewicz. Od przyszłego roku będą wydawane nowe dowody osobiste, w których projekcie znalazł się zapis dotyczący obywatelstwa. Jest zatem szansa, że część utrudnień zniknie. Mlv

Polityka 33.2010 (2769) z dnia 14.08.2010; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 9
Reklama