My się spieramy o to, kto zawłaszczy krzyż i nada mu znaczenie. Nie jesteśmy w stanie uchwycić tych znaczeń, bo one cały czas przepływają - mówi Zbigniew Mikołejko.
Bronisław Komorowski w swoim pierwszym orędziu mówił, że dostępuje wielkiego zaszczytu podejmując jednocześnie wielkie zobowiązanie. Jest to zdanie tak oczywiste, że wydać się może banalne, jednak okoliczności, w jakich Komorowski prezydenturę obejmuje, przydają mu głębi.
Ostatnie konflikty polityczne postawiły z nową ostrością sprawę stosunków między państwem a Kościołem.
Dwa życiorysy, dwie przeciwne strony barykady. Dwie zwyczajne osoby, jedna niezwyczajna awantura pod Pałacem Prezydenckim.
Mówi pani Joanna, znana ze szczególnie wytrwałej obecności pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu:
Reinkarnacja radykalnego Kaczyńskiego najbardziej zaskoczyła prawicowych publicystów. Niektórzy z nich ośmielili się sprzeciwić prezesowi.
Pytani o klucz do sukcesu nowej gwiazdy PO przyjaciele i wrogowie mówią jednym głosem: pracowity mistrz zakulisowych gier.
Linia oskarżenia w procesie o ostrzelanie wsi Nangar Khel się rwie. Mówi się nawet o zmianie zarzutów. Podejrzani też wiele zmienili w swoim życiu, które rwie się jak linia oskarżenia.
Wobec pedofilii dominują odczucia społeczne jak z tabloidu. Zamknąć zwyrodnialców do końca życia, nawet grosza szkoda na ich leczenie. A jednak od kilku miesięcy mamy ustawę o leczeniu właśnie. Czy pomoże?
Będzie sprawa o zabór mienia wartości 900 zł.
Na podstawie zmian w jamach ustnych Polaków można prześledzić nowy układ nierówności społecznych. 40 proc. uzębienia zostało w poprzedniej epoce: z ruchomą sztuczną szczęką refundowaną przez NFZ.
Po 2009 r. tylko my w Unii odnotowaliśmy wzrost gospodarczy. W tym roku zielonych wysp będzie dużo więcej, przestaliśmy być wyjątkowi. Zaczął się zupełnie inny wyścig i wygląda na to, że zostajemy w tyle.
Sklepowa masówka jest démodé. Teraz ceni się rękodzieło kupowane przez Internet.
Film - dziwoląg, który komercyjnie nie rokuje najlepiej, ale zwolenników też powinien mieć.
Cóż, mamy kolejny dowód na nieustający kryzys polskiej komedii filmowej.
Aż 350 starannie wkomponowanych w przestrzeń niby-pokoju szuflad składa się na pokazaną we Wrocławiu instalację.
Po muzykach, artystach sztuk wizualnych, ludziach teatru i filmu, Chopina postanowili uczcić tancerze.
●●●●●○
Książka pokazuje ewolucję poety od anarchizmu do bolszewizmu, opowiada o jego wielkim głodzie miłości.
Czym jest cozzy? To odmiana brytyjskiego kryminału, charakteryzująca się tym, że jej akcja rozgrywa się na prowincji w niewielkich społecznościach.
●●●●○○
Rewolucja w Paradyżu! Na festiwalu Muzyka w Raju (16–22 sierpnia) po raz pierwszy nie wystąpi orkiestra barokowa Arte dei Suonatori...
To surowa, bardzo prawdziwa płyta pana od "Sex bomby".
Gitarzysta basowy z Whitesnake i Thin Lizzy idzie (w) solo.
Artysta Rafał Betlejewski podpalił niedawno stodołę w hołdzie ofiarom z Jedwabnego. Tego rodzaju spektakularne gesty, aczkolwiek z reguły krytykowane, najlepiej trafiają dziś do masowej wyobraźni. Gdzie kończy się sztuka, a zaczyna hucpa?
Kim był Tymoteusz Karpowicz? Najbardziej radykalnym i tragicznym polskim poetą? Po latach zapomnienia powraca jedna z najważniejszych postaci naszej powojennej literatury.
Na ekrany kin wchodzi dokument „The Doors. Historia nieopowiedziana” – nowa próba spojrzenia na mit Jima Morrisona jako artysty osobnego i wyobcowanego.
Stało się dobrą, świecką tradycją, że od paru lat, podczas letnich miesięcy, odbywają się w Polsce trzy istotne wydarzenia kulturalne o europejskiej marce.
Tym razem ruszamy w podróż po Małopolsce i Słowacji – dawnych Górnych Węgrzech, śladami polsko-węgiersko-słowackiej historii.
Piłsudczycy nie zgadzali się na nazywanie cudem nad Wisłą manewru wojskowego, który pozwolił odrzucić w 1920 r. wojska bolszewickie spod rogatek Warszawy. Umniejszało to bowiem wagę myśli strategicznej Marszałka.
Amerykańska prohibicja była chybionym eksperymentem społecznym. Ale dzięki niej świat ma dziś jazz i Las Vegas.
Rozmowa z prof. Danielem Schacterem, psychologiem z Uniwersytetu Harvarda, o ułomnościach naszej pamięci
Tarczyca, choć jest jednym z najmniejszych narządów, ma wielki wpływ na nasz organizm.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych), urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Bywa, że wyjaśnienie wielkiej katastrofy lub zamachu pada ofiarą zakulisowych targów między rządami. Czy w sprawie Lockerbie Wielka Brytania zawarła z Libią układ: zamachowiec za dostęp do złóż?
Wszyscy kochają Sarę Palin. Fani z prawicy, bo konserwatyzm zyskał dzięki niej energię i seksapil. Media, bo polityka amerykańska stała się barwniejsza.
Islandia złożyła wniosek o przyjęcie do UE. Ale szybko do niej nie wejdzie, bo przeciw akcesji jest 60 proc. mieszkańców.
Wielu łapie bakcyla w Egipcie, gdzie nurkuje się łatwo i tanio. Bałtyk jest blisko, ale wymaga większych umiejętności. I zamiast rafy oferuje wraki.
Dopalacze oferowane są na polskim rynku jako „produkty kolekcjonerskie”. To wyjątkowo perfidna mistyfikacja.
O sile uporu, narkotykach i życiu mieszczucha - mówi autor hitu "Love generation".
Armstrong odjechał na sportową emeryturę, ale goni go przeszłość. Pytania o doping tym razem postawią mu agenci federalni.
Brzydkie to niesłychanie i napawa człowieka strachem. Ale jeśli opanować wstręt, kupić i przyrządzić, uczta jest godna Lukullusa.
Albańczyk Avni ma 26 lat i dużo szczęścia: rozkręca warsztat samochodowy. Ma wielu klientów Serbów. Kiedyś myślał, co robili na wojnie w Kosowie. Dziś już się nad tym nie zastanawia. Ale wokół niego aż kipi od nacjonalizmu: młoda republika szuka swego mitu założycielskiego.